Koronavirus

Koronavirus se mění! Takto se šíří po světě nové mutace. MAPA

Koronavirus se mění! Takto se šíří po světě nové mutace. MAPA
Zdroj: Getty Images

Koronavirus, který se šíří po celém světě, stále mění své podoby. Od začátku pandemie vědci zdokumentovali několik variant, mnohé prý však nebyly dosud objeveny. Některé mutace se už navíc potvrdily také v Česku.

Viry se neustále mění a dochází u nich k častým mutacím. Ani koronavirus není výjimkou a postupně se objevují také další možné varianty.


"Některé varianty koronaviru se v průběhu pandemie objeví a zmizí, jiné jsou úspěšnější, přetrvávají a šíří se v populaci,“ uvádí odborníci z českého Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Doposud experti zdokumentovali od začátku epidemie několik variant viru SARS-CoV-2. Některé z nich se už potvrdily také v České republice.

Související obsah

Britská varianta

Odborníci ve Spojeném království v loňském roce potvrdili přítomnost varianty koronaviru, kterou nazvali B.1.1.7. Ta se navíc vyznačuje velkým počtem dalších mutací. V polovině letošního ledna se navíc přítomnost této podoby potvrdila také v Česku.


Že se v naší zemi šíří britská mutace, přiznal také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Statistika nekompromisně ukazuje, že je přítomná britská mutace viru, která je agresivnější,“ informoval Blatný.

Související obsah


Kromě toho se navíc šíří daleko snadněji a rychleji než jiné mutace. Podle britských expertů může být navíc tato podoba spojena se zvýšeným rizikem úmrtí ve srovnání s jinými typy koronaviru.

Zdroj: szu.cz


Jihoafrická varianta

Nezávisle na britské mutaci se v Jižní Africe objevila další varianta nazvaná B.1.351. Mutace je ve spike proteinu a podle odborníků má dopad na imunitní odpověď. Zároveň však existují obavy, že dosud vyvinuté vakcíny na ni nemusí reagovat.


Podle odborníků může jihoafrická varianta účinněji způsobovat opětovnou nákazu u lidí, kteří se už dříve prodělali původní formu viru. "Je pravděpodobné, že to bude zčásti proto, že mutace může oslabit imunitní odpověď a také ovlivnit životnost neutralizačních protilátek,“ vysvětlil virolog z Warwick University Lawrence Young.

Související obsah


Také tato mutace se už v Česku objevila. Varianta se například potvrdila u tří nakažených v brněnské mateřské školce. Dotyční však měli mírný průběh nemoci.

 

Zdroj: szu.cz


Brazilská varianta

Brazilskou mutaci zachytili experti u několika cestujících z Brazílie, kteří byli testování na letišti v Japonsku. Varianta s názvem P.1 obsahuje sadu dalších mutací, které mohou ovlivnit její schopnost rozpoznat protilátky.


Z výzkumů zatím vyplývá, že může být snáze přenositelná. Zda způsobuje závažnější průběh koronaviru, však není známo. Stejně jako jihoafrická varianta, i ta brazilská nese mutaci tzv. spike proteinu, což vyvolává obavy, že vakcíny nemusí být ani v tomto případě účinné.

 

Zdroj: szu.cz

Už nyní je však jisté, že všechny tyto varianty se šíří daleko snadněji a rychleji než jiné. Právě to může vést k prudkému nárůstu počtu případů onemocnění covid-19.

Imunolog odpověděl, zda budou očkovaní lidé chránění proti mutacím:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz