šíření nákazy

Šíření epidemie zpomalilo, tvrdí ředitel ÚZIS. Reprodukční číslo kleslo

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
30.10. 2020 14:04
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví na páteční odpoledne svolalo tiskovou konferenci, kde zhodnotilo aktuální vývoj epidemie koronaviru v České republice. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) se vývoj zpomalil a reprodukční číslo kleslo, denní nárůsty jsou ale stále vysoké.

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška už epidemie neeskaluje. Semafor České republiky je sice stále červený a nárůsty jsou extrémní, vývoj se ale podle něj už zbrzdil. "Doufáme, že to bude nějakým způsobem pokračovat," uvedl Dušek.

 

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se pravděpodobně jedná o nazačátek snižování. "Pokud to bude pokračovat, budeme mít vyhráno. Zatím vyhráno nemáme," upozornil. "Denní přírůstky jsou stále vysoké," doplnil ho Dušek.

 

Snižuje se i hodnota reprodukčního čísla. K 29. říjnu kleslo na 1,13. Objem nakažených ve společnosti je ale tak velký, že je to stále vysoká hodnota. Proto je podle ministra zdravotnictví nutné nadále ponechat stávající opatření.

 

 

Jak ale oznámil ve čtvrtek, zpřísňovat je zatím nechce. Záleží nicméně na tom, jak budou lidé dodržovat nařízení. Lockdown prozatím ministr nepřipouští, na druhou stranu zatím není možné ani říct, kdy by mohlo dojít ke zrušení restrikcí. "Debata o uvolňování zatím vůbec na stole není," prohlásil Dušek.

 

Hlavním problémem je udržitelnost zdravotnického systému. Jak uvedl na konferenci vedoucí pracovní skupiny COVID Vladimír Černý, Česká republika má dostatek technických kapacit a lůžek, ale málo personálu. Největší personální krizi řeší Karlovarský, Zlínský, Královéhradecký a Pardubický kraj. V těchto krajích je nápor pacientů na nemocnice největší.

 

"Kapacita je zatím schopna nárůst pacientů zvládat," dodal. Nemocnice mají stále dostatek lůžek a nejsou na pokraji zhroucení. Kdyby k tomu došlo, museli by lékaři léčit primárně ty, kteří by měli nejvyšší šanci na přežití.

 

 

To je ale podle Blatného zatím jen teoretická záležitost, která by mohla nastat v případě, pokud by se epidemie neřešila. "Nikdo se teď nemusí bát, že by mu nebyla poskytnuta péče nebo že by na něj nezbyl ventilátor," upřesnil.

 

Po tiskové konferenci ministr zdravotnictví zamířil na mimořádnou schůzi vlády, kde mimo jiné projedná s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), jak to bude s uzavřením zvláštních škol. "Pokud to bude ministr školství požadovat, nebudu mu bránit," uvedl Blatný.

TN.cz