Porušení opatření

V Teplicích slavili bez roušek Paroubek i Hnilička. Ten složí mandát

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Marek Bruna
Aktualizováno 19:57
25.1. 2021 11:22
Téma:

Oslava, která se odehrála ze soboty na neděli v teplickém hotelu Prince de Ligne patřící podnikateli a bývalému šéfovi ústecké ČSSD Petru Bendovi, proběhla navzdory všem protiepidemickým opatřením. Na oslavě nechyběl ani bývalý premiér a předseda strany ČSSD Jiří Paroubek nebo předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička (za ANO). Ten za svou chybu hodlá složit poslanecký mandát.

V jednom z teplických hotelů, který vlastní tamní podnikatel Petr Benda, proběhla o víkendu podle deníku Blesk veselá oslava, které se účastnilo několik desítek lidí. Mezi nimi měl být kromě Bendy také bývalý premiér Jiří Paroubek, předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) nebo hokejová legenda Jiří Šlégr.


Účastníci tajného večírku porušili minimálně čtyři vládní opatření spojená s šířením koronaviru. Na večírku byla řada lidí, někteří z nich si vůbec nelámali hlavu s tím, kolik je hodin nebo s povinností zakrývat si ústa a nos.

 

 

"Je to nepřijatelné papalášství a hlavně porušení vládních nařízení. Pánové si z nich udělali trhací kalendář. Všichni zúčastnění, včetně hotelu, ve kterém se ta akce konala, za to musí nést následky," uvedl k případu premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Premiér Babiš požaduje, aby se Hnilička vzdal nejen své funkce, ale také poslaneckého mandátu. V rozhovoru pro portál Info.cz poté předseda Národní sportovní agentury sdělil, že složí poslanecký mandát. Své funkce předsedy agentury se však zatím vzdát nechce.

 

"Plně si uvědomuji zodpovědnost, kterou jako poslanec vládní koalice mám, a proto jsem se po té zbytečné chybě, kterou jsem udělal, rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát. Co se týče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu,“ uvedl v rozhovoru Hnilička.

 

To se později potvrdilo. Pro to, aby Hnilička pokračoval v čele agentury, jsou jak šéfové velkých sportovních svazů, tak například oštěpařka Barbora Špotáková nebo hokejista Jaromír Jágr, kteří jsou oba členy Národní rady pro sport.

 

"Domníváme se, že jeho rezignace na pozici předsedy NSA by mohla vést ke značné destabilizaci dosud zdárně se rozvíjející činnosti prvního státního orgánu, který zajišťuje financování a rozvoj českého sportu. Jsme přesvědčeni, že v této souvislosti je role Milana Hniličky v čele NSA rozhodující a věříme, že zůstane dále ve své funkci," píše se ve společném prohlášení, pod nímž jsou podepsaní třeba šéfové svazů fotbalu a hokeje Martin Malík a Tomáš Král.

 

Premiér Babiš však svým požadavkem, aby Hnilička rezignoval na svůj poslanecký mandát, rozpoutal vášnivé dohady. Pochybnosti vyjádřil například předseda Pirátů Ivan Bartoš. Loni byl totiž přistižený na pražském Vyšehradě předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten se však pouze vzdal funkce místopředsedy strany.

 

 

Také podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) účastníci porušili vládní nařízení. "Jak organizátorovi, tak účastníkům hrozí pokuta ve správním řízení,“ reagoval pro Blesk Zprávy Hamáček.

 

Předseda sportovní národní agentury Milan Hnilička uznal, že udělal chybu, a je připravený nést následky. "Nepil jsem, po večeři a pár pracovních schůzkách jsem řídil domů. Ale uvědomuju si, že jsem udělal velkou chybu,“ sdělil Hnilička. Ten zároveň dodal, že okamžitě poslal 50 tisíc korun na charitu.

 

Akce byla v rozporu s veškerými protiepidemickými opatřeními. V 5. stupni systému PES jsou navíc hromadné akce zakázány, platí také zákaz nočního vycházení po 21. hodině. Hotely navíc smí poskytnout ubytování pouze pro účely výkonu povolání, podnikání nebo lidem, kterým byla nařízena karanténa.

 

 


Událost nyní prověřují tepličtí policisté. "Celou věc prověřujeme. Pokud se potvrdí, že došlo k porušení nařízení, bude událost předána k dořešení příslušnému správnímu orgánu,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.


Účast na akci porušující vládní nařízení stála v říjnu post ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Ten rezignoval poté, co vyšlo najevo, že se zúčastnil setkání v uzavřené restauraci na pražském Vyšehradě.

 

Oslav v teplickém hotelu se účastnily desítky lidí. Mezi nimi i Paroubek a Šlégr:

 

 

Podívejte se na Prymulův skandál, který ho stál stranickou pozici:

Související témata:
TN.cz