Koumáci ze Svitavska

Češi vyrobili unikátní dezinfekci. Je v ní stříbro, nevadí ani potravinám

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 26. 4. 2020
Téma:

Mobilní dezinfekční přístroj, který bude patrně světovým unikátem, vymysleli v Příluce na Svitavsku. Teď s ním objíždějí okolní obce. Bojují s virem ve zdravotnických zařízeních, ale i školách nebo kostelích. Postřik je rychlý a v obchodech živnostníci nemusejí uklízet ani potraviny.

Malý díl je v japonských halách přišroubovaný ke stropu a jen zvlhčuje vzduch. Zlaté české ručičky ho povýšily na sofistikovaný cestovní stroj a dodaly mu dezinfekci.

 

Jeden zastupitel měl nápad, další vzal tužku a třetí ho v dílně zrealizoval. "Ten produkt jsme postavili za nějakých šest týdnů," říká zastupitel Příluky Petr Poslušný.

 

Přístroj za pouhých sedm minut zbaví místnost viru a je potřeba sotva půl litru dezinfekce. Kapičky s příměsí stříbra rychle přilnou k povrchu.

 

Zastupitelé už byli na desítkách míst a řeknou si jen tolik, kolik jsou režijní náklady. "Začali jsme z logiky věci se zdravotními středisky," vysvětluje starosta Příluky David Šimek (STAN).

 

 

Stroj pracoval i v prodejně potravin u paní Mlejnkové v Budislavi. "Nemusím běhat s dezinfekcí a všechno otírat," pochvaluje si obchodnice.

 

Podle odborníků dezinfekce potravinám neškodí a například zelenina se už může po hodině konzumovat. Zařízení čistilo fary nebo kostel v Proseči. Trvalo to zhruba hodinu.

 

Plochy jsou chráněné před nákazou až tři týdny. Pracuje se na tom, že dávkování bude časem řešit už jen sám stroj. A přijde i doba, kdy u zařízení nebude potřeba ani obsluha.

pez TN.cz