delší ceremoniál

Hymna přijde sportovcům krátká. Poslechněte si novou verzi!

Téma:

Český olympijský výbor (ČOV) dnes představil návrhy na úpravy české hymny, včetně její prodloužené verze. Současná podoba hymny se totiž sportovcům i funkcionářům zdá moc krátká. Do nové verze je zakomponována i druhá sloka, která se při oficiálních ceremoniálech dosud nevyužívala.

Vedení ČOV si prodlouženou verzi objednalo u skladatele Miloše Boka. Společně s dalšími dvěma verzemi ji dnes výbor představil veřejnosti. V jedné z úprav je hymna nově prodloužená o druhou sloku.

 

Anketa

Je česká hymna moc krátká?

Hlasovalo 10968 lidí.

 

Ještě v éře Československa hrála sportovcům na stupních vítězů dvou a půl minutová hymna. Po rozpadu společného státu však zůstala jen česká část, a píseň se tak zkrátila na 80 sekund. Při slavnostních ceremoniálech navíc hraje pouze zkrácená verze, která má 45 sekund.

 

Poslechněte si novou verzi:

 

To se však nelíbí funkcionářům ani samotným sportovcům, podle kterých je hymna moc krátká. ČOV tak pověřil skladatele Miloše Boka, aby současnou verzi prodloužil. Hymna by se tak nově mohla protáhnout z 45 na 80 sekund.

 

Aby se však prodloužená verze mohla využívat na oficiálních akcích, museli by ji nejdřív odsouhlasit politici. "Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme otevřít diskuzi, přijít s novým pohledem na věc. Při sportu se přeci hymna hraje jednoznačně nejčastěji," vysvětlit pro web ČOV Jiří Kejval.

 

 

Současná hymna pochází z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka. Hudbu k ní pak složil František Škroup. Píseň má dvě sloky, ale jako hymna se při oficiálních příležitostech používá pouze první sloka.

 

Nová verze bez instrumentálního doprovodu: 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žebříček nejméně zdravých zemí světa: Na jakém místě skončili ČEŠI? Takový extrém jste nečekali!

To je trapas! Soutěžící SuperStar neznala hymnu

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jva TN.cz