NEMORÁLNÍ DAŇ

Miliony piv skončí v kanálu, varují pivovary! Stát z nich chce navíc daň

V Česku začala tvrdá válka o pivo
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
17.4. 2020 17:32
Téma:

České pivovary řeší, co se stovkami milionů čepovaných piv. Restaurace a hospody mají od půlky března zavřeno a již uvařenému oblíbenému moku končí záruční doba. Pivovarům navíc hrozí, že budou muset z vylitého piva platit daň.

Šíření koronaviru může být pohromou pro české pivovary. Nejen, že možná budou muset pivo vylít, ještě z něj dost možná budou muset odvést daň. "V sázce je tak čtvrtletní produkce v objemu 1,5 milionů hektolitrů neboli 300 milionů velkých čepovaných piv," uvedl Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).


Problém spočívá v tom, že čepované pivo, které se kvůli zavřeným hospodám vrací pivovarům, není možné znovu naplnit do lahví nebo plechovek a prodat jako balené. Vrácené pivo nelze použít pro výrobu nového piva, ani ho přebalit pro prodej do obchodů. Podle ČSPS nezbývá nic jiného než toto pivo zlikvidovat.

 


Ještě větším problémem je ale pivo, které se pivovarům vrací z distribučních center. "Z tohoto piva je potřeba v případě likvidace normálně odvést státu spotřební daň. Identická situace je u piva, které se vrací z hospod provozovaných přímo pivovarem," doplnil ČSPS. Škody mohou jít do stovek milionů korun.


"Už několik let upozorňujeme ministerstvo financí na nelogičnosti v zákoně o spotřební dani, které znevýhodňují některé obvyklé distribuční modely dodání piva na trhu. Dodnes s tím ale nikdo nic neudělal a teď máme platit státu spotřební daň za vylité pivo. To je nejenom nesmyslné, ale i nemorální,“ řekla výkonná ředitelka ČSPS Martina Ferencová.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz