Velký chlad

Česko má za sebou mrazivé ráno, na horách napadl první sníh!

Nemocná žena v zimě 2
Zdroj: TN.cz, Klára Zamouřilová, Nina Ortová
Mrazivá rána nás čekají i v dalších dnech. Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 19.9. 2019 09:30
Téma:

Češi se ve čtvrtek probudili do hodně chladného rána. Na některých místech udeřily mrazíky, teploty pod nulou meteorologové naměřili nejen na horách, ale třeba i v Plzni. A na horách se dokonce objevil i první sníh.

"Nejnižší teploty jsme naměřili na Šumavě - například Horská Kvilda hlásila -6 °C, Hliniště -5 °C, Volary -5 °C. Chladno bylo také v nižších polohách - v šest hodin ráno bylo v Plzni-Bolevci -0,5 °C, ve Vyšším Brodě rovná nula, v Chebu 2,1 °C a v Liberci 2,4 °C," vypočítala meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Ta zároveň varuje, že série mrazivých rán teprve začíná. "Až do soboty budou nejnižší ranní teploty klesat k 5 až 1 °C, místy se budou přízemní mrazíky a na horách bude mrznout. Je to dáno kombinací studeného severního až severozápadního proudění s malou oblačností," předpovídá Honsová.

 

Přitom loni 21. září, které letos připadá na sobotu, bylo přes den až 31 stupňů. Na vrcholcích hor se dokonce objevil i první sníh. Prvními vločkami se pochlubil jesenický Praděd.

 

 

Ve čtvrtek má být polojasno až oblačno, ráno a večer místy až jasno. Zejména odpoledne na severovýchodě místy přeháňky, nad 1200 metrů i smíšené. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 °C, v 1000 metrech na horách kolem 6 °C.

 

"V pátek bude polojasno až skoro jasno, na severu a severovýchodě během dne přechodně oblačno. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C," uvádí na webu ČHMÚ.

 

 

 

Prní den víkendu bude podle předpovědi jasný, na severu a severovýchodě přechodně až polojasný. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C.

 

 

A jak bude v neděli? "Jasno nebo skoro jasno, ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při slabším větru až 2 °C a místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C," slibují meteorologové.

 

Podívejte se na dnešní předpověď počasí na TV Nova:

 

Související témata:
TN.cz