Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odborníci radí

Česko zaplavil další hmyz! V zimě se schovává do lidských obydlí

Vroubenka americká
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Invazi hmyzu si letos Česká republika opravdu užívá. Po zaplavení domovů čínskými beruškami se lidé začali ptát, co je to za brouka, který se začal objevovat v Česku ve velkém množství. Podle odborníků se však nejedná o brouka, ale o ploštice.

Další hmyz se ve velkém začal objevovat v domech a na zahradách obyvatel České republiky. Lidé se proto začali zajímat, o jakého brouka se jedná a s dotazem se obrátili na redakci TN.cz.

 

Podle entomologů je to jednoduše ploštice. "Nejedná se o brouka, ale ploštici. Jmenuje se vroubenka americká," řekl TN.cz entomolog Dušan Trávníček.

 

 

Vroubenka americká se vyskytuje především v Severní Americe, ale od roku 2006 se rozšířila i v České republice. Živí se vysáváním semen jehličnatých stromů a škodí především borovicím. Vroubenka se schovává v různých škvírách nebo puklinách a ráda se vyhřívá na sluníčku, takže se může často vyskytovat na střechách domů. Před zimou zalézá do lidských obydlí.

 

 

 

Hmyzí invaze momentálně probíhá také v Českých Budějovicích. Alespoň podle fotek, které do redakce TN.cz poslala Milada Křiváčková. Na obrázcích jsou vidět rozsáhlé shluky ploštice blánatky lipové, která, jak napovídá její jméno, ráda okupuje kmeny a větve lip.

 

A velké kolonie před zimními měsíci tihle broučci vytvářejí proto, aby přežili. Dolů slezou až na jaře a mohou napáchat škody nejen na lipách, ale také na meruňkách či broskvoních. Zahrádkáře blánatky netrápí příliš dlouho – do střední Evropy se tyto ploštice rozšířily až v 80. a 90. letech, v Česku je odborníci poprvé zaznamenali v roce 2004. Často jsou kolonie blánatek vidět už zdálky, protože na kmenech se stříbřitě lesknou. Nepohrdnou ale ani okrasným ibiškem.

 

 

A jak upozorňuje odborný časopis Živa, který vydává Akademie věd, pokud je blánatek opravdu hodně, dokážou znepříjemnit život i lidem. "V Basileji se přemnožení jedinci shlukovali na stěnách budov, na balkónech, plotech a dětských prolézačkách a rovněž pronikali otevřenými okny do domácností, takže bylo nezbytné přistoupit k dezinsekčním opatřením," připomněl odborný časopis. Nepříjemný je i zápach, který blánatky (dospělé i larvy) vypouštějí, když se cítí ohrožené.

 

"Bodnutí člověka nebo alergická reakce na sekret zápašných žláz však zaznamenány nebyly," uklidňuje Živa.

reg, pez TN.cz