vývoj inflace

ČSÚ: Ceny v Česku v září spadly nejvíc za posledních 13 let!

Byt v Praze
Zdroj: TV Nova
Proti loňskému roku se zvýšily především ceny za bydlení
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 11:44
10.10. 2019 10:30
Téma:

Spotřebitelské ceny se v září propadly o 0,6 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ekonomů tak Češi zažili největší celkové zlevnění za posledních třináct let, a to především u dovolených a potravin. Naopak bydlení a energie zdražily. Meziroční růst navíc minulý měsíc zpomalil na 2,7 procenta ze srpnových 2,9, procenta.

"Z pohledu cenové statistiky se jednalo o ukázkové září. V důsledku končící letní sezóny výrazně poklesly ceny dovolených, a to o 23,6 procenta. Naopak na straně růstu se projevil začínající školní rok, kdy rostly ceny v oddíle vzdělávání, konkrétně o 3,7 procenta,“ informovala Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

 

"Cestovní kanceláře a další jejich prodejci museli s cenami dolů kvůli končící letní sezóně," komentuje ekonom Lukáš Kovanda. Ceny šly dolů také u nealkoholických nápojů, másla, ovoce a zeleniny. "V letošním roce totiž zemědělcům pěstujícím zeleninu přeje počasí přece jenom více než loni. Loňska slabá úroda, způsobená suchým a teplým počasím, se tudíž letos v takovém rozsahu neopakuje," vysvětluje ekonom. 

 

Proti loňskému roku se naopak zvýšily především ceny za bydlení, energie a vzdělání. "Školné na veřejných vysokých školách tak během září zdražilo o desetinu, školní družiny a poplatky v mateřských školách o více než tři procenta, výuka jazyků o dvě procenta," uvedl Kovanda. 

 

 

Nájemné v září meziročně zdražilo o 3,8 procenta, důvodem je hlavně přehřátý trh nemovitostí. "Očekáváme, že i v následujících měsících budeme svědky růstu cen nájemného, jelikož vzhledem k setrvale rostoucím cenám nemovitostí dochází ke zvyšování poptávky po nájemním bydlení," očekává ekonomický analytik Tomáš Pfeiler.

 

"V dalších měsících dynamika inflace lehce zmírní, ovšem růst cenové hladiny setrvá nad cílem ČNB a začátkem příštího roku opět zrychlí do blízkosti tří procent. Za celý letošní rok vykáže inflace hodnotu 2,7 procenta," dodal ekonom Kovanda s tím, že podobným tempem pak ceny porostou i v roce 2020.

TN.cz