Odchod z EU

Další odklad brexitu! Mayová odmítla odchod bez dohody

Téma:

Britská premiérka Theresa Mayová bude žádat lídry evropských států o další odklad termínu odchodu Velké Británie z Evropské unie. Britský parlament neschválil ani napotřetí vyjednanou dohodu a Británie by tak měla unii opustit příští týden bez dohody.

Mayová odchod Británie z Unie bez dohody odmítá. Tzv. tvrdý brexit by nastal 12. dubna, Mayová chce požádat o další odklad, nejpozději však do 22. května, aby se země nemusela zúčastnit voleb do Evropského parlamentu.

 

Mayová uvedla, že se plánuje sejít s lídrem opozice Jeremy Corynem a domluvit kompromis, který patovou situaci vyřeší a umožní odchod Británie z EU se schválenou dohodou o budoucích vztazích země a společenství.

 

"Vždycky jsem dávala jasně najevo, že z dlouhodobého hlediska bychom zvládli odchod bez dohody úspěšně, ale odchod s dohodou je nejlepší řešení," uvedla premiérka.

 

 

Mayová ale trvá na tom, aby dojednaný nadstranický plán vycházel z dohody, kterou už s EU vyjednala. Zdůraznila, že lídři EU dali najevo, že žádná další jednání o dohodě o odchodu Británie nepřichází v úvahu.

 

Pokud by britští poslanci dohodu neschválili, předloží jim vláda sérii alternativních návrhů, o kterých by pak hlasovali.
 

vbo TN.cz