A je jasno

Daňový balíček jsem opravdu nevetoval, ujišťuje v dopise prezident

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
31.12. 2020 14:39
Téma:

Od začátku tohoto týdne se politici i právníci nemohli shodnout na tom, zda prezident Miloš Zeman dopisem zaslaným do Poslanecké sněmovny vetoval, či nevetoval daňový balíček, který začíná platit už od prvního ledna. Teď je konečně jasno.

Hlavě státu totiž nejspíš došla s kolujícími dohady trpělivost, a tak Zeman poslal předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) na Silvestra další dopis. A ten hovoří jasně.

 

"Vzhledem k tomu, že zvolená formulace mého dopisu je v současné době předmětem mylné interpretace v rámci veřejného prostoru, rozhodl jsem se jej doplnit níže uvedeným způsobem," píše v novém dopisu prezident.

 

A vzápětí pokračuje: "Především zdůrazňuji, že jsem nevyužil svého práva ve smyslu čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR a zákon nevetoval; v opačném případě bych to v dopise výslovně vyjádřil. K uplatnění veta projev mé vůle nesměřoval, což je ostatně zřejmé i z mých předchozích veřejných vyjádření. Vrácení zákona k dalším opatřením, jak jsem v dopise uvedl, znamená mnou nepodepsaný a nevetovaný zákon předložit k podpisu předsedovi vlády a následně k vyhlášení ve Sbírce zákonů," nenechává prezident žádné pochybnosti.

 

 

Postup prý zvolil proto, aby mohl daňový balíček začít platit už od 1. ledna a nedocházelo tak zbytečně ke zmatkům. "Nevyužil jsem tak v plné míře lhůtu 15 dnů, která je mi jinak jako prezidentovi republiky dána právě ustanovením čl. 50 odst. 1 Ústavy," uzavřel prezident.

 

Poprask na politické scéně i mezi právníky vyvolala na začátku týdne tato formulace na konci prvního dopisu: "Uvedený zákon vracím, vážený pane předsedo (Vondráčku), k dalšímu opatření."

 

Že jde fakticky o veto daňového balíčku, se domnívali například Piráti. "Máme za to, že se o veto jedná. Očekáváme, že pan předseda Poslanecké sněmovny nyní požádá pana prezidenta o vyjasnění," uvedl ve středu místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Šéf SPD Tomio Okamura si naopak myslel, že Zeman daňový balíček nevetoval.

 

Připomeňte si dohady na politické scéně v reportáži TV Nova:

 

TN.cz