těžba uhlí

Definitivní konec Dolu Paskov! Ve Sviadnově zasypávají těžní jámy

Zdeněk Čík
Zdeněk Čík
Aktualizováno 20:36
12.8. 2019 13:02
Téma:

Společnost OKD v pondělí začala se zasypáváním dvou těžních jam dolu Paskov ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku, který kvůli útlumu těžby uhlí už před lety uzavřela. Po zaplnění několik stovek metrů hlubokých jam zůstane na povrchu jen třicetimetrová těžní věž, která je kulturní památkou.

Zasypávání jam začalo více než pět let poté, co se ve Sviadnově nadobro zastavily lopatky obou obřích kol a zavřelo se asi deset kilometrů důlních chodeb. Hlavní závodní zastavil ventilátory šachet po více než třech desetiletích těžby vysoce kvalitního černého uhlí, kterého horníci dostali na povrch přes šest a půl milionu tun - mnohdy v náročných podmínkách.

 

"Pro ty horníky to byla práce vesměs vleže nebo na kolenou. Hloubka, teplota okolních hornin, výskyt metanu, riziko průtrží uhlí a plynu," uvedl bývalý ředitel dolu Zbygniew Janowski. Zatímco první z likvidovaných jam bude zaplněna kamením a hlušinou, ta druhá bude zalita betonem.

 

Na zasypání výdušné jámy, která sahá do hloubky 580 metrů, by mělo postačit 25 tisíc kubíků vytěžené hlušiny a tři tisíce kubíků kamene, který přivezli až z Olomoucka. Vtažná jáma, jejíž dno je v hloubce více než 900 metrů, bude vyplněna směsí betonu a cementového popílku. Ovšem jen od nejvyššího patra po povrch.

 

 

 

"Část jámy pod spodním patrem bude sloužit pro čerpání plynu, odsávání metanu, který se následně využívá stejně jako zemní plyn," vysvětlil závodní dolu Ivan Šimek. Kovová těžní věž půjde k zemi, ale kruhová železobetonová dominanta, která je dvacátým rokem na seznamu kulturních památek zůstane jako připomínka na součást dolu Paskov, závod Staříč.

 

Práce na první jámě ve Sviadnově by mohly skončit do dvou týdnů, na té druhé zaberou až tři čtvrtě roku.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz