POMOC Z USA

Čechům májí pomáhat američtí vojáci, detaily se však stále řeší

Americký konvoj opouští kasárna v Liberci - 12
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Ilustrační snímek
David Mimra
David Mimra, Jan Houška
21.10. 2020 17:34
Téma:

Americká armáda nabídla pomoc České republice v boji s koronavirem. Má jít o specialisty, se kterými česká armáda dlouhodobě spolupracuje. Vojáci by měli dorazit příští týden. Zástupci české a americké ambasády aktuálně projednávají detaily.

O pomoci z USA informoval ministr obrany na sociální síti. "Americká armáda nabídla pomoc ve zvládání epidemie koronaviru. Jednáme o příjezdu 28 vojenských lékařů a zdravotníků, kteří mají zkušenosti s bojem proti Covidu z USA. Nyní dolaďujeme konkrétní detaily," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).Podle vyjádření amerického velvyslance Stephena Kinga má jít o specialisty z Národní gardy Texasu a Nebrasky, se kterými má česká armáda dlouhodobé partnerské vztahy.


O americké pomoci mluvil ve středu i premiér Andrej Babiš. "Snažíme se zajistit pomoc ze zahraničí. Přijde sem asi 28 amerických lékařů. Děláme vše proto, abychom zabránili kolapsu. Naši doktoři a sestřičky zažívají jedny z nejhorších dnů ve své kariéře a já je chci samozřejmě podpořit a poděkovat jim,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po středečním mimořádném jednání vlády.

 

 

Premiér dnes také uvedl, že i když už počet lůžek v České republice vzrostl z 4 800 na více než 15 tisíc lůžek, může to být stále málo. Pomoc podle něj potřebujeme.

 


Americký tým by měl do Česka přiletět už příští týden. Velvyslanectví USA v Praze uvedlo, že detaily se každopádně stále řeší.

 

 

"Současný návrh počítá s týmem dvaceti osmi vojenských lékařů a zdravotníků. Pokračujeme v jednáních o podrobnostech s našimi partnery na Ministerstvu obrany ČR a dalšími odpovědnými českými činileti," uvedl mluvčí velvyslanectví Griffin Rozell.

 

Pomoc v boji s koronavirem Česku nabídlo už před pár dny Německo. "Mou prací je vyjednávat o zahraniční pomoci, pokud by v Česku došlo na nejhorší. Takovou dohodu máme aktuálně například s Německem, v sousedních regionech jsou připravena lůžka pro případ, že jich budeme mít nedostatek," uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

 

Náchodská nemocnice je v krizi, k pomoci byli povoláni vojáci. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Související témata:
TN.cz