EUROSTAT

Dobrá zpráva. Češi jsou chudobou ohroženi nejméně z celé EU

Šetření peněz - 1
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
20.10. 2020 5:45
Téma:

Zajímavá čísla ohledně chudoby zveřejnil Eurostat. Vyplývá z nich, že Češi jsou chudobou ohroženi nejméně z celé Evropské unie, naopak nejvíce hrozí Bulharům, Rumunům a Řekům. Žebříček je vytvořen na základě dat z roku 2019, otázkou tedy je, jak s ním zamíchá současná pandemie.

V celé Evropské unii bylo podle nejnovějších dat Eurostatu v roce 2019 ohroženo chudobou a sociálním vyloučením 21,1 % lidí, což je 92,4 milionu lidí. Nejvíce ohrožených lidí je v Bulharsku (32,5 %), Rumunsku (31,2 %) a v Řecku (30 %). Na opačném konci tabulky jsou Češi (12,5 %), Slovinci (14,4 %) a Finové (15,6 %).

 

 
Pozitivně vychází Česká republika tako v ukazateli materiální deprivace, který udává podíl lidí, kteří si při dané příjmové a cenové hladině v konkrétní zemi nemůže dovolit základní materiální zajištění. Průměr EU činí 5,6 %, průměr Česka je 2,7 %. V této kategorii je na prvním místě Lucembursko (1,3 %). Nejhorší je situace opět v Bulharsku (19,9 %).

 


Třetí zkoumanou kategorií byl ukazatel sociálního vyloučení, který zkoumá kolik osob žije v domácnosti s nízkou úrovní pracovní intenzity. V České republice byl podíl nejnižší v celé EU a dosahoval 4,2 %, naopak nejhorší čísla mělo Řecko (13,8 %). Průměr EU činil 8,5 %.

 


"Zmíněná data svědčí o tom, že Česko je rovnostářskou zemí, a to i na poměry EU, přičemž jeho sociální systém účinně krotí možné excesivní sociální vyloučení," uvedl k číslům člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

TN.cz