migrační krize

Dohoda o migraci mezi Evropskou unií a Tureckem stále platí

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 10. 3. 2020
Téma:

Dohoda o migraci mezi Evropskou unií a Tureckem je stále platná. Prohlásila to po pondělním jednání s tureckým prezidentem šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Turecko se špičkami EU společně jednalo kvůli nové migrační krizi. Přes řecko-tureckou hranici se snaží dostat desítky tisíc lidí.

Leadeři EU označují pondělní jednání mezi nimi a prezidentem Turecka Erdoganem za konstruktivní. Politici se shodují na tom, že dohoda o migraci musí platit i nadále.

 

Státy Evropské unie a Turecko teď společně musí doladit podmínky týkající se především rozdělení zodpovědnosti za migranty mezi Ankaru a Brusel.

 

"Migranti potřebují podporu. Samozřejmě i Řecko potřebuje s uprchlíky na hranicích pomoci a Turecko zrovna tak. Jednoduše s Tureckem v některých věcech nesouhlasíme, ale budeme se snažit najít společné řešení," nechala se slyšet Ursula von der Leyenová.

 

Navzdory vstřícným slovům Leyenové politici k reálnému řešení situace nedospěli. Do Řecka se snaží dostat desítky tisíc migrantů, které dosud zadržovalo Turecko. Na hranicích vznikají ostré střety mezi nimi a řeckou policií či armádou.

 

 

"Turecko hraje klíčovou roli v řešení migrační krize a do značné míry je v tomto ohledu závislé na pomoci Evropské unie. Ale nemůže si ji vynucovat vydíráním a hrozeb," sdělil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

 

Erdogan na konci února prohlásil, že dohoda mezi Tureckem a EU je neplatná. Na základě tohoto tvrzení se do Řecka vydaly desítky tisíc lidí hledat lepší život.

klma tn.cz / TV Nova