FFP2 a vyšší

Dostupnější ochranné pomůcky? Schillerová navrhne zrušení DPH u respirátorů

Martin Klícha
Martin Klícha
31.1. 2021 22:25
Téma:

Ministryně Schillerová navrhne v pondělí na jednání vlády dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory FFP2 a vyšší. V Česku se hovořilo o jejich povinném nošení v MHD či obchodech, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zatím vydal doporučení.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ve vysílání České televize oznámila, že v pondělí navrhne zrušení DPH na respirátory FFP2 a vyšší.

 

Vláda po vzoru některých okolních zemí uvažovala o zavedení povinných respirátorů v MHD či například v obchodech, důvodem je zejména britská mutace koronaviru.

 

ČSSD oznámila podporu, má ale podmínku. "Ústřední krizový štáb minulý týden navrhl snížení nebo odpuštění DPH u respirátorů, aby jejich nákup zatěžoval co nejméně rodinné rozpočty. ČSSD návrh podpoří, pokud vláda zajistí, aby obchodníci cenu skutečně snížili," zveřejnil předseda strany Jan Hamáček.

 

 

"Vítáme zrušení DPH na respirátory FFP2 a FFP3 a věříme, že se tyto ochranné pomůcky vhodné k prevenci nemoci covid-19 díky tomuto kroku stanou pro mnoho lidí dostupnějšími," reagoval předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs s tím, že vyzval všechny výrobce a prodejce, kteří jsou členy asociace, aby promítli zrušení DPH do svých cen.

TN.cz