Hůř je na tom jen Irsko

Bydlení vysává české peněženky. Hůř je na tom jen pět států v EU

ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Až čtvrtinu ze všech našich výdajů představují náklady na bydlení. Česko tak patří ke špičce v Evropě. Je také zemí, kde za posledních 9 let nemovitosti zdražily skoro nejvíce, hůře jsou na tom jen Irové. Přes to všechno jsou ale Češi téměř premianti, pokud jde o placení hypoték. Poctivější jsou už jen Němci.

Češi jednoznačně preferují bydlet "ve svém" oproti nájemnímu bydlení. Podle údajů Eurostatu, které zpracoval analytický projekt Evropa v datech, bydlí v Česku ve vlastním bytě či domě téměř 80 % lidí, v zemích EU je to přitom jen 69 %.

 

V Evropě je patrná dělící linie kopírující bývalou železnou oponu. Zatímco v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku raději lidé bydlí ve vlastním, na západ od nás, především pak v Německu, Rakousku a také ve Švýcarsku, má silnou pozici nájemní bydlení.

 

"Češi mají vysokou preferenci vlastnického bydlení, která se stává sociální normou a zároveň preferovanou celoživotní investicí. Zároveň mají omezené znalosti o nájemním bydlení a negativní asociace s ním. Nájemní bydlení si spojujeme s krátkodobými pronájmy, ačkoli v zahraničí jsou běžné i dlouhodobé," řekl sociolog Daniel Prokop.

 

GALERIE: Bydlení a náklady na něj v zemích EU

1
/
4
Zdroj: Evropa v datech
Náklady na bydlení v zemích EU - 4

 

"Díky vysokému procentu vlastního bydlení vydáváme na nájmy o skoro polovinu méně, než je průměr EU. Ale více platíme za elektřinu, plyn a další energie a za vodu. Právě díky utilitám se nám bydlení prodražuje," uvedl hlavní analytik České spořitelny David Navrátil.

 

Náklady na bydlení ale české domácnosti výrazně zatěžují. Padne na něj čtvrtina celkových výdajů českých domácností. Jen Finové, Dánové, Britové, Francouzi a Švédi vydávají na bydlení větší část celkových útrat domácností.

 

Jen v jedné evropské zemi rostly ceny nemovitostí za posledních devět let rychleji než v Česku, a to v Irsku. Statistici zaznamenali nárůst o 31,8 %. V Itálii jako v jediné evropské zemi ceny mírně poklesly.

 

 

"V některých lukrativních pražských čtvrtích například ceny třípokojových bytů vzrostly o 29 %. Jsou tak srovnatelné třeba s byty v Římě a jen o málo levnější než byty v Berlíně nebo Vídni," doplňuje Adéla Denková z Evropy v datech.

 

Přesto Češi nepatří mezi ty, kterým hypotéky přerůstají přes hlavu. V prodlení byly podle Eurostatu jen necelé dvě procenta Čechů. V Řecku, kterým zmítala dlouhá ekonomická krize, to přitom bylo přes 13 % domácností.

Ceny bytů prý v některých regionech stagnují. Ekonomové však mají opačný názor. Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého měsíce:

vbo TN.cz