Mimořádný příspěvek

Důchodci se můžou radovat. Maláčová naznačila, že chystá další rouškovné

Jana Maláčová
Zdroj: TV Nova
Jana Maláčová
Jan Houška
Jan Houška
18.1. 2021 16:22
Téma:

Pokud v Česku v tomto roce porostou ceny a lidé budou mít výdaje kvůli pandemii, tak ČSSD navrhne opětovné vyplacení mimořádného příspěvku důchodcům. V pondělí to na tiskové konferenci oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Důchodci se možná dočkají dalšího mimořádného příspěvku pět tisíc korun. Záležet však bude na tom, jestli během roku ceny porostou a lidé budou mít výdaje kvůli pandemii koronaviru. "Pokud to bude potřeba i letos, tak to sociální demokracie navrhne,“ uvedla Jana Maláčová.

 

Podle ministryně bude záležet především na nadcházejících měsících. "Důležitý je ekonomický vývoj v tomto roce. Máme polovinu ledna, myslím, že se ukáže v příštích měsících,“ vysvětlila. Sociální demokraté totiž rouškovné, které důchodci obdrželi v prosinci, považují za úspěšný krok.

 

 

Příspěvek pět tisíc korun schválila vláda minulý rok krátce před podzimními krajskými volbami. Návrh následně podpořil i prezident Miloš Zeman. Stát to vyšlo na 15 miliard korun.

 

Z opozice se však dlouhodobě ozývala kritika, že je rouškovné úplatkem důchodců. Kabinet Andreje Babiše (ANO) to ale odmítl. Důchodci prý měli kvůli epidemii koronaviru zvýšené výdaje, a tak si příspěvek zasloužili.

 

Pracovníci v sociálních službách si platově polepší o 10 procent. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz