covid-19

Krematoria nestíhají spalovat. Počty zemřelých jsou až dvojnásobné

Jan Houška
Jan Houška, David Pik
14.11. 2020 5:30
Téma:

Krematoria v České republice nestíhají spalovat mrtvé. Může za to pandemie covidu a také podzim, kdy podle statistik umírá v Česku nejvíce lidí. V Českých Budějovicích museli dokonce přejít na třísměnný provoz. Zvýšil se také počet pohřbů bez smutečního obřadu.

Kvůli pandemii koronaviru a vyššímu počtu mrtvých se krematoria v Česku potýkají s problémem se spalováním. Většina z nich nestíhá. Například českobudějovické krematorium muselo zahájit vícesměnný provoz. Denně totiž spálí až dvojnásobný počet těl.
 

"Situace je rozhodně horší než normálně. Jedeme na třísměnný provoz," uvedla ředitelka Pohřebního ústavu města České Budějovice Kateřina Vrbová pro TN.cz

 


 

S vyšším počtem spalování souvisí také vyšší počet obřadů. Těch se nyní koná v Českých Budějovicíh až deset denně. "Za normálního provozu jsme prováděli zhruba deset žehů denně. Teď jich děláme zhruba pětadvacet,“ dodala Vrbová.
 

Většina pozůstalých ale své nejbližší pohřbívá bez obřadu. V jihlavském krematoriu se měsíčně provádí zhruba 150 žehů. "Podle našich statistik v poslední době stoupl počet bez obřadních žehů. Přičítáme to obavám a bezpečnostním opatřením při samotných pohřeb,“ uvedl mluvčí Služby města Jihlavy Martin Málek.

 

 

"Bála jsem se, aby se tam lidi nenakazili. Navíc to mělo být v rouškách, tak mi to přišlo nedůstojný vůči taťkovi,“ vysvětlila paní Kateřina z Třebíče, které nedávno zemřel otec.

 

Problémy má také ostravské krematorium. Pohřební služby tam totiž vozily několikanásobně více mrtvých než za běžné situace. Krematorium se proto rozhodlo vybudovat venkovní mrazáky na těla.

TN.cz