Mezinárodní vztahy

Evropská unie rozšíří sankce vůči Rusku. Je proti uvěznění Navalného

Alexej Navalnyj
Zdroj: Profimedia
Alexej Navalnyj
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 23. 2. 2021 10:21
22.2. 2021 16:44
Téma:

Evropská unie se rozhodla uvalit na Rusko další sankce. Důvodem je uvěznění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a potlačování demonstrací na jeho podporu. Sankce se dotknou nově dalších čtyř lidí.

Na uvalení nových sankcí se společně dohodli ministři zahraničí členských států Evropské unie. Na začátku února poslal moskevský soud Alexeje Navalného do vězení na 3,5 roku za údajnou zpronevěru více než sedmi milionů korun.  Jeden rok z původního trestu mu soud uznal za domácí vězení.

 

Navalnyj byl následně u soudu ještě jednou, tentokrát čelil obvinění z urážky válečného veterána. Opoziční lídr měl nevhodně komentovat respondenty v reportáži podporující ústavní změny, díky nimž může Vladimir Putin v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta. Navalnyj je nazval národní ostudou a zrádci. Mezi nimi byl i veterán Ignat Artemenko. I v tomto případě ho moskevský soud uznal vinným a uložil mu pokutu 850 tisíc rublů, což je zhruba 245 tisíc korun.

 

 

Evropský soud pro lidská práva považuje rozsudek za neodůvodněný. Navalnyj to před moskevským soudem zopakoval. Ruského prezidenta Vladimira Putina pak označil za traviče, který se ho pokusil zabít.

 

Česká republika už od začátku Navalného uvěznění požaduje jeho propuštění. "Česko požaduje okamžité propuštění Alexeje Navalnyho, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. Evropská unie by se měla opět vrátit k tématu sankcí," uvedl na začátku února český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

 

 

Případné uvalení sankcí na Rusko okomentoval už dříve také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Musíme být připraveni. Pokud chcete mír, připravte se na válku," uvedl Lavrov, aby zdůraznil, že Rusko je na rozchod s Evropskou unií připraveno a její zastrašování si nenechá líbit.

 

Navalného loni otrávili jedem novičok, který používala už tajná služba Sovětského svazu KGB. Podezření okamžitě padlo na Kreml, ten ale veškerá obvinění několikrát popřel.

Podporovatelé Navalného vyšli do ulic. Policie jich přes tisíc zatkla:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

j TN.cz