Interview TV Nova

Prezident exkluzivně: O koronaviru, cestě do Číny i karanténě v Lánech

Téma:

Prezident Miloš Zeman poskytl v úterý pro TV Nova exkluzivní rozhovor, v němž se obsáhle věnuje epidemii koronaviru, který v uplynulých dnech plnou silou dolehl i na obyvatele Česka.

Mimo jiné řekl, že počítá s tím, že pokud pojede na summit do Číny, může následně strávit 14 dní v karanténě. Tu by si uměl představit na zámku v Lánech.

 

Řeč přišla i na Zemanova poradce Martina Nejedlého, kterého nedávno svědci viděli po návratu z Číny v restauraci na pražské Letné. Prezident slíbil, že až Nejedlého uvidí, tak mu za nedodržení karantény vynadá.

 

"Už jsem veřejně řekl, že podporuji opatření vlády a bezpečnostní rady státu. Nikdo by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii. Je stále velká záhada, jak se mohla tato nemoc takto rozšířit zrovna v této evropské zemi. Zejména pokud jde o velký počet mrtvých. Takže i když jsou opatření možná drastická, uvědomme si, že kdyby nepřišla, mohly by i u nás nastat ty smrtelné případy," uvedl mimo jiné prezident.

 

Podpořil i dřívější slova premiéra Andreje Babiše, že Itálie situaci nezvládla. Prý je to podle něj prokazatelné s odkazem na počty zemřelých. "Nebudeme se Itálii posmívat, to by bylo sprosté. Ale na druhé straně si z toho vezmeme poučení a uděláme daleko razantnější opatření než Itálie ve své době," nabádá hlava státu. Lidské životy považuje Zeman za důležitější než případné ekonomické dopady. 

 

Prozradil také, že speciální opatření začínají platit už i na Pražském hradě, kde se například ruší některé výstavy. Hlava státu nicméně doufá, že to celé nepotrvá dlouho.

 

 

"Buďme opatrní, ale nešilme, nepanikařme a nebuďme hysteričtí. Strach nás zeslabuje, oslabuje naše obranné schopnosti, a proto bychom se neměli bát," míní Miloš Zeman. Osobně odhaduje, že panika spojená s koronavirem potrvá ještě několik měsíců.

 

Co hlava státu o nákaze soudí a jak situaci hodnotí? Proč prezident ostře zkritizoval opozici, co podle něj dělá špatně? To vše a mnohem víc si už teď můžete poslechnout v obsáhlém rozhovoru, který najdete pod titulkem článku.

 

Na podrobnější vyjádření prezidenta Miloše Zemana ke koronaviru se můžete podívat zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz