to snad ne!

Francouzi vzdali boj za svobodu slova, zakázali film o muslimech

Apoštol versus Charlie Hebdo
Zdroj: oficiální zdroj
Téma:

Francouzi jsou v šoku a ptají se, proč vláda zakazuje mírumilovný film o islámu. Připomínají, že když byl útok na Charlie Hebdo, měli vládní činitelé plná ústa řečí o svobodě slova. A nyní se mlčí.

Pokud po útoku na redakci magazínu Charlie Hebdo Francouzi tvrdili, že se nenechají zastrašit a ohlídají si svobodu slova, tak dnes je všechno jinak. Francouzi se muslimské komunity bojí a dále jí ustupují. Nyní zakázali krásný film Apoštol. Prý by se nemusel líbit vyznavačům islámu.  
 

Francouzský film Apoštol (L'Apôtre) je snímek o dvou muslimských bratrech. Jeden z nich se rozhodne pro konverzi ke křesťanství, druhý z bratrů ho považuje za odpadlíka od islámu. Film podle reflex.cz pojednává o složitém postavení muslimské komunity, o lidské víře a religiozitě. 
 

Francouzské ministerstvo vnitra vydalo dočasný zákaz tento mírumilovný film promítat v Nantes a Neuille. Jsou obavy, že dílo by vyprovokovalo muslimskou komunitu v zemi.
 

Film získává mezinárodní ceny, ale francouzská vláda na něj pohlíží negativně. Filmaři jsou v šoku a ptají se, proč se jich jejich vláda nezastala stejně, jako karikaturistů z Charlie Hebdo. Proč provokativní karikatury oslavujeme a mírumilovný film odmítáme, ptá se režisérka Cheyenne Carron a s ní tisíce Francouzů na internetu. 

Související témata:
tn.cz