Nemocných přibývá

Domažlicku hrozí uzavření! Nákaza se šíří zřejmě vinou pendlerů

Téma:

Na Domažlicku v posledních dnech rapidně stoupl počet nakažených koronavirem. V přepočtu na počet obyvatel v celém Česku je tam více nemocných než v Praze. Kraj proto žádá o pomoc Ústřední krizový štáb. Podle hygieniků za to můžou hlavně pendleři - zdravotníci, kteří můžou každý den cestovat do Německa a zpět. Může se tedy stát, že se Domažlicko úplně uzavře.

Kvůli obrovskému nárůstu nakažených na Domažlicku hrozí, že hygienici oblast neprodyšně uzavřou. Jestli by se uzavření týkalo jen samotných Domažlic, nebo i okolních obcí, není stále jasné. Lidem ve městě se to ale nezamlouvá.

 

Celkově jsou třetím okresem s nejvyšší nákazou nemocí Covic-19 v České republice, na počet obyvatel je tam ale nejvíce nakažených. "Já to těžko dokážu odhadnout, protože mi chybí základní údaje. Krajská hygienická stanice má embargo na poskytování konkrétních informací,“ postěžoval si starosta Domažlic Zdeněk Novák. S tímto problémem se starostové potýkají dlouhodobě a apelují na vládu, aby toto informační opatření změnila.

 

 

Krajská hygienická stanice dosud nerozhodla, jestli pošle oblast do úplné izolace. "O situaci na Domažlicku samozřejmě víme, už jsme se ji snažili nějakým způsobem řešit od 20. března, kdy pan hejtman odeslal na Ústřední krizový štáb žádost o zrušení výjimky pro tzv. pendlery,“ vysvětlila mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová.

 

Podle hygieniků měli na Domažlicku nákazu rozšířit pendleři. Právě od jeho z nich se s největší pravděpodobností nakazila také jedna zdravotní sestra. Nemoc Covic-19 se totiž objevila i u jedné z ošetřovatelek domažlického domova pro seniory. Nakazit se tam měli také dva klienti, jeden zemřel. Momentálně je testováno dalších 20 a celé jedno patro je v karanténě.

 


Přitom teprve před pár dny skončila karanténa tří obcí na Olomoucku - Litovle, Uničova a Červenky. Tam byli jejich obyvatele zavřeni 14 dní a příjezdové cesty kontrolovali policisté a armáda.

 

Dříve izolované město Litovel se pustilo do plošné dezinfekce. Podívejte se na reportáž:

Barbora Slavíková TN.cz