Hackerské útoky

Česku kvůli Vrběticím hrozí kybernetické útoky, varuje úřad

Hackerské útoky
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
20.4. 2021 12:46
Téma:

Vyhrocení vztahů s Ruskem kvůli výbuchům skladů ve Vrběticích může podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zvýšit riziko kybernetických útoků vůči Česku. Mezi nejvíce ohrožené subjekty se řadí například vládní instituce nebo ozbrojené síly.

"Aktuální dění na národní i mezinárodní scéně může vést k vyššímu počtu kybernetických útoků proti České republice. Tyto útoky mohou mít nejrůznější povahu od jednoduchých útoků na webové stránky až po sofistikované a velmi destruktivní útoky, jejichž cílem je nevratné smazání dat, kybernetická špionáž a další jevy,“ varují odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.


Právě proto úřad zpracoval analýzu nejčastějších technik, které útočníci využívají. "Tuto analýzu jsme poslali adresně správcům informačních systémů, které spadají pod náš zákon, a jsou tím pádem zásadní pro fungování státu a bezpečí a zdraví jeho obyvatel,“ informoval ředitel NÚKIBu Karel Řehka. Zároveň jsou však materiály k dispozici veřejnosti. Celý dokument naleznete zde.

 


Mezi subjekty, kterým hrozí vyšší riziko kybernetického útoku, patří zejména vládní instituce, ozbrojené síly a firmy v sektoru energetiky a průmyslu.


Úřad vydal varování pravděpodobně kvůli zhoršujícím se vztahům České republiky s Ruskem. Po několikaletém vyšetřování výbuchů skladů ve Vrběticích totiž české tajné služby zjistily, že se na nich měli údajně podílet ruští agenti.

 


Na základě těchto skutečností proto ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) rozhodl o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambadásy z Česka. Následně poté muselo Rusko opustit 20 zaměstnanců české ambasády.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Hackerský útok vyřadil olomoucký magistrát nejméně na dva týdny. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz