Tisková konference

Jak cestovat mimo Evropu? Ministr Petříček popsal pravidla pro turisty

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 29. 6. 2020
Téma:

Spolu s prázdninami začíná v Česku turistická sezóna. Stále ale panují nejasnosti v tom, kam mohou lidé vycestovat a jaká pravidla pro to musí splnit. Ministerstvo zahraničí představilo letošní novoty.

Odborníci z ministerstva zahraničí se v pondělí vyjádřili k letošní specifické letní turistické sezóně, kterou poznamenává epidemie koronaviru.

 

V pondělí má Evropská unie řešit seznam bezpečných zemí, z nějž pak budou jednotlivé členské státy vycházet. Na tiskové konferenci zaznělo, že Česko si ze seznamu vybere asi deset zemí z různých kontinentů.

 

"V tuto chvíli finišujeme jednání v rámci EU o tom, které třetí státy se otevřou našim občanům. Definitivně jasno by mělo být během úterý. Vítám, že EU je připravena převzít náš systém hodnocení rizika nákazy v daných zemích,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

 

 

Ani letos nebudou chybět v nejoblíbenějších letoviscích konzulární jednatelství. Od 1. července začnou tato jednatelství fungovat v chorvatském Splitu a bulharském Burgasu. Ministerstvo zahraničí je připraveno v případě zájmu o cestování na sever Chorvatska otevřít také jednatelství v Rijece.

 

Ministerstvo zahraničí představilo už dříve takzvaný semafor, podle kterého mohou Češi vycestovat a vracet se zpět. Pouze při příjezdu ze zemí, které jsou na mapě označeny červeně, musí podstoupit test na koronavirus, nebo 14denní karanténu.

 

Každá ze zemí si ale pravidla pro vstup určuje sama. Přestože tak bude stát na mapě ministerstva označen zeleně, nemusí to znamenat, že se do něj dostanete bez omezení. Pravidla v jednotlivých zemích najdete zde.

 

Na celý záznam tiskové konference se podívejte zde:

TN.cz