NASTARTUJME ČESKO

Je třeba restart ekonomiky! Schodek rozpočtu se ještě může zvýšit

Nastartujme Česko
Zdroj: TV Nova

Televize Nova odstartovala iniciativu na podporu české ekonomiky s názvem Nastartujme Česko. Ve čtvrtek odvysílala první debatu s odborníky na téma koronavirus a jak se Česko dostane zpět do normálu.

Hosty pořadu Nastartujme Česko byli ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně financí Alena Schillerová, ekonom Lukáš Kovanda, politolog Jan Kubáček, epidemiolog Rastislav Maďar a šéfredaktor Blesku Radek Lain.

 

V pořadu se mimo jiné debatovalo o prodloužení nouzového stavu. Politolog Jan Kubáček shrnul důvody, které mluví pro jeho prodloužení. “Nejsme si schopní pokrýt výrobu roušek vlastní kapacitou. Za druhé, společnost nechce čelit dalším vlnám nemoci, politici nechtějí riskovat. Za třetí, nouzový stav automaticky neznamená přidušení ekonomiky,“ řekl.

 

 

 

Řeč padla i na náklady koronavirové krize. “Nelze vyloučit, že půjdu do Sněmovny s návrhem rozpočtu a budu požadovat vyšší schodek rozpočtu. Škrty se neproškrtáte do ekonomické prosperity,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová. Zvyšování daní nechystá. "Povýšili jsme hodnotu lidství nad hodnotu peněz, a to je dobře," doplnil k navýšení výdajů ekonom Lukáš Kovanda.

 

"Myslím, že budeme muset do ekonomiky napumpovat mnohem více peněz. Pan premiér hovořil o bilionu. Klíčové je, aby ta pomoc přišla co nejrychleji. Hrozí, že bude docházet ke ztrátě likvidity ve firmách, budou se dostávat do pracovní neschopnosti. Jakmile spadneme do spirály druhotné platební neschopnosti, začnou krachovat malé firmy," popsal ministr vnitra Jan Hamáček.

 

 

“Budeme rádi, pokud scénář uvolňování půjde dodržet. Pokud se bude vše dařit, není vyloučeno, že přistoupíme k urychlení,“ naznačil možnosti dalšího vývoje epidemiolog Rastislav Maďar.

 

Prostřednictvím iniciativy Nastartujme Česko vyzývá TV Nova veřejnost k podpoře lokálních živnostníků, kteří se kvůli pandemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními ocitli ve finanční tísni. Týká se to řemesel, pivovarů, restaurací, muzeí, divadel, letních táborů i dalších oborů.

 

Řada podnikatelů je na pokraji krachu, a tak chce projekt upozornit na způsoby, jakými jim mohou lidé pomoci a nastartovat tak českou ekonomiku. Přehled projektů, rady a tipy budou postupně doplňovány na stránce tn.cz/nastartujmecesko.

TN.cz