Koronavirus

Experti ukázali, jak funguje chytrá karanténa. Odmítlo ji 15 procent lidí

Systém chytré karantény se rozšiřuje do dalších krajů republiky. Už teď ho hygienici testují například v Praze nebo Olomouci. A na základě dat z telefonu vygenerovali první mapy, které ukazují polohu nakaženého v posledních dnech. Naplno by se měl rozjet od května, využít by měl i přesnější data z aplikace eRouška.

Týdny se o této paměťové mapě jen mluvilo, ve čtvrtek ale poprvé hygienici ukázali, jak vlastně funguje. Telefonní operátor zanese do mapy body, na kterých se telefon nakaženého přihlásil k vysílači. Tloušťka bodu ukazuje, jak dlouhý čas na místě strávil.

"Tady vidíme, kde strávil nejdelší dobu. A pak se ho mohu doptat a vidím, že se pohyboval v oblasti Lednice, Mikulova a Dolních Dunajovic," předvedl systém Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci.

Běžný rozhovor s nakaženým trvá kolem hodiny. S použitím paměťové mapy si vybaví všechny kontakty mnohem rychleji a přesněji. "Těm lidem to připomíná, kde byli. Mohou si například vzpomenout, že potkali známého," vysvětlil Dzurilla.

Související obsah

Naprostá většina oslovených s použitím polohových dat souhlasí. Obavy mají hlavně ti, kteří porušili omezení pohybu. Mají strach, že dostanou pokutu, protože si vyrazili na výlet. "Odmítlo to asi 15 procent," doplnil Dzurilla.

Hygienici uklidňují, že data z mobilního telefonu slouží jen k oživení paměti a pak se automaticky smažou. Systém známý pod názvem Chytrá karanténa ale nejsou jen map, online sleduje kapacity laboratoří, počty nakažených u nás i v zahraničí a všechna data okamžitě srovnává.

Zatím nejpřesnější elektronické vyhledání kontaktů umožňuje aplikace pro mobily eRouška. Používá ji už sto tisíc lidí a pomocí signálu bluetooth dokáže zaznamenávat telefony v blízkém okolí. "Budeme eRoušku rádi využívat i nadále a určitě dojde ke zpřesnění vyhledávání kontaktů," věří náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Související obsah

Aplikace zatím funguje pro operační systém Android, teď se čeká na schválení pro mobilní telefony se systémem iOS. Od května budou hygienici využívat všechna data včetně údajů o platbách kartou.

Tento týden testují hygienici chytrou karanténu ve Středočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Jako další se do systému zapojí Praha. Pokud budou testy úspěšné, hygienici chtějí izolovat všechny rizikové osoby do pár hodin od potvrzení nákazy u pacienta.

kč, n
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz