Koronavirus

Podniky řeší, zda lidi vyházet, či je platit dál. Tak jako tak jim hrozí krach

To, co vláda chystá, bude rozhodující pro většinu podnikatelů. Přestože jim nabízí určité kompenzace, rozhodně to nestačí na pokrytí všech nákladů spojených s výpadkem. Většina z nich se potýká s výraznými finančními problémy a neví, jak zaplatit své zaměstnance. Řada firem uvažuje o konci a propouštění.

Restauratéři, maloobchodníci, taxikáři, hoteliéři nebo třeba kadeřnice a kosmetičky. Ty všechny současná epidemie a nouzový stav připravily o příjmy v řádech desítek až stovek tisíc korun.

"Nemohli se na to ani připravit, ta změna přišla ze dne na den. Ale možná ještě horší, než to, že přišli o příjmy, je, že nevědí, kdy ty příjmy budou mít zpátky. Žijí v obrovské nejistotě, od každého ministra vlády slyší něco úplně jiného a nevědí vůbec, jak mají plánovat," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ze dne na den muselo skončit více než 200 tisíc živnostníků, zprostředkovaně se to dotklo dalších desetitisíců lidí. "Buď budeme platit zaměstnance a dojdeme ke krachu, nebo se rozhodneme zaměstnance propustit, musíme jim zaplatit tři až pět měsíců odstupné a zkrachujeme také," uvedl majitel pražské kavárny Louvre Sylvio Spohr.

Související obsah

Stát se sice firmám chystá částečně pomoct programem Antivirus a živnostníkům zase jednorázovým příspěvkem, drtivá většina podnikatelů se ale shodne na tom, že k udržení jejich provozu v budoucnosti to rozhodně nebude stačit.

"Nelze si představit, že lidé budou chodit do gastronomických zařízení ve stejném módu jako před zavedením krizových opatření. My bez podpory nepřežijeme," vyložil spolumajitel sítě restaurací Hospodska Luboš Kastner.

"Zejména by vláda měla říct jasnou strategii toho, kdy se jaké provozy budou moci otevřít, aby ti provozovatelé měli alespoň nějakou jistotu a věděli, k jakému datu se mohou upínat," sdělila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Související obsah

"Aby mohly fungovat drobné provozovny, kadeřnictví, služby, knihkupectví, prodejny obuvi a tak dále, je nejvyšší čas, aby tito lidé opravdu mohli podnikat a vydělávat peníze," doplnil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Vedení řady firem teď stojí před zásadním rozhodnutím, jestli se snažit udržet společnost při životě pomocí úvěrů a vlastních úspor, nebo ji zavřít a zaměstnance propustit.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz