vaše téma

Jak jsem se stala patoložkou, vypráví Eva Honsová

Téma:

Hostem pořadu Vaše téma byla lékařka z pražského IKEMu Eva Honsová. Moderátorka Klára Brunclíková s ní hovořila nejen o práci patologa.

Když se řekne patolog, většina lidí si vybaví pitevnu a uprostřed ní stůl, na kterém leží nebožtík. To je ovšem jen menší část práce patologa. Ti se totiž zabývají především živými lidmi. Většinu času tráví u mikroskopu.
 

Patologové jsou většinou specialisté na konkrétní orgánový systém. Vyšetřují odebrané malé části tkáně. Na diagnózu mají většinou jen několik minut, aby pomohli během probíhající operace operatérovi.
 

Jednou z největších odbornic v tomto oboru je doktorka Eva Honsová, která se specializuje na nemoci ledvin. Jak opravdu vypadá práce patologa? Co je na této práci nejtěžší?
 

 

"Někteří patologové dneska už vůbec nepitvají, patolog dnes spíš potřebuje mikroskop, stůl a pracovnu s knihovnou," popisuje Honsová, která osobně nepracovala na pitevně už 20 let a jen analyzuje vzorky tkání.


Lidé si také často pletou patology se soudními lékaři, kteří spolupracují hlavně s policií při vraždách, podezřelých úmrtích nebo otravách a jejichž hlavním úkolem je zjistit, na co dotyčný zemřel.


"Patologů je u nás bohužel katastrofálně málo, ale všichni umíme číst a psát anglicky a práce za hranicemi je několikanásobně lépe placená," vysvětluje lékařka.


Honsová se usmívá nad zažitým sterotypem, že na patologii končí medici, kteří se špatně učí. "Patologie je naopak lékařský obor s obrovskou zodpovědností a patologové mají široký záběr," vyvrací mýtus expertka z IKEMu.


Sama Honsová si prý patologii vybrala především proto, že doufala, že v tomto oboru ji dají pokoj estébáci, kteří ji prý otravovali na konci studií medicíny. A u patologie pak už zůstala.


Ale i přes pokrok vědy ani sebezkušenější patolog prý čas od času narazí na vzorek, který prostě nedokáže rozklíčovat. "A každý takový případ si dlouho pamatujete. Mně osobně se jeden takový případ podařilo rozlousknout po dvou letech," zavzpomínala Honsová.


Patologové pomáhají i při operacích, kde mají ovšem na rozbor vzorku a stanovení diagnózy jen pár minut, protože tým lékařů na operačním sále nemůže dlouho čekat. "To už pak nepotřebujete adrenalinový sport," usmívá se Honsová.


* Honsová  se narodila v roce 1956.
 

* Studia na lékařské fakultě UK ukončila v roce 1982.
 

* Od r. 1997 pracuje v pražském IKEMu, od r. 2000 jako přednosta Pracoviště klinické a transplanační patologie.
 

* Je také nositelkou Čestného uznání ministryně zdravotnictví za rok 2009 za mimořádné výsledky dosažené v projektu aplikovaného zdravotnického výzkumu a vývoje: Transplantace tenkého střeva v experimentu.

Související témata:
TN.cz