Opouští stranu

Jaroslav Foldyna končí v ČSSD. Po třiceti letech oznámil odchod

Jaroslav Foldyna 2018
Zdroj: Profimedia
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
24.2. 2020 14:47
Téma:

Bývalý místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna oznámil, že opouští domovskou stranu. Formálně by mělo jeho působení v České straně sociálně demokratické skončit 25. února.

Děčínskému poslanci se prý nelíbí směr, kterým se ČSSD ubírá. "Stala se zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, ačkoli se tváří, že tomu tak není. Protože s tímto stavem strany nehodlá její vedení nic dělat, a já sám nemám možnost, jak bych mohl na situaci cokoli změnit, nezbývá mi než ČSSD opustit," prohlásil pro portál Deník.

 

Předseda strany Jan Hamáček se už dříve nechal slyšet, že "ČSSD není kriminál a odejít může každý." Spory s vedením strany měl Foldyna již dlouhou dobu.

 

 

Sám předseda ČSSD Jan Hamáček se spolu se svými "věrnými" snažil v září minulého roku Foldynu vyloučit ze strany. Důvodem měly být jeho mnohdy extrémní názory.

 

Hamáčkova snaha selhala kvůli nedostatku hlasů, podle jeho slov však posloužila jako varování, aby členové neřešili na veřejnosti vnitrostranické spory. Foldynova prohlášení vedení ČSSD komentovalo v tom smyslu, že se jedná o názor jednotlivce, nikoli politické strany.

 

Jaroslav Foldyna byl dlouholetým spojencem prezidenta Miloše Zemana a to již od doby, kdy sám Zeman stál v čele ČSSD.

 

 

Ke které politické straně Jaroslav Foldyna přejde, zatím není jisté. V médiích se spekuluje o Trikolóře a SPD. Zatímco Trikolóra jakoukoli rýsující se spolupráci popřela, SPD by proti nebyla. "V tuto chvíli uvažuji o spolupráci s těmi, kteří dělají politiku pro dolních deset milionů," prohlásil Foldyna. Formálně z ČSSD odchází 25. února.

 

Foldyna na sebe upřel pozornost během volby nového ombudsmana 12. února. Nařkl tehdy šéfa neziskové organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, že se snažil zabránit zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem vyhrožováním ostatním politikům. K tomu však nepředložil žádný důkaz a ani politici, kterých se výhrůžky měly týkat, žádné vyhrožování nepotvrdili.

TN.cz