Koronavirová pandemie

Jihoafrickou mutací se nakazili další Češi, odhalila soukromá laboratoř

Mutace koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
5.3. 2021 15:01
Téma:

Nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru se v pátek potvrdila u dalších dvou lidí z Brna. Na twitteru o tom informoval neurobiolog Omar Šerý. Nakažení jsou podle něj ze stejné městské části, ve které leží školka, v níž se nebezpečná varianta nemoci objevila minulý týden.

Česko má další případy nákazy nebezpečnější jihoafrickou mutací koronaviru. Dva infikované v pátek odhalila soukromá brněnská laboratoř.

 

"Laboratoře Elisabeth Pharmacon dnes odhalily další dva vzorky pozitivní na jihoafrickou mutaci. Jedná se o osoby ze stejné městské části, kde se nachází dříve avizovaná školka. Celkově jsme odhalili 7 vzorků s jihoafrickou mutací v Brně, z toho 5 jsme jich potvrdili sekvenací," uvedl neurobiolog Omar Šerý na twitteru.

 

Podle dřívějších informací jde o městskou část Brno-Líšeň. Její místostarostka Iva Kremitovská řekla minulý pátek televizi Nova, že se ve školce nakazili dva žáci, učitelka a technický pracovník. Hygienici ji neprodleně uzavřeli. Jeden z prvních výskytů jihoafrické varianty u nás měl souviset s návratem Čechů z dovolené na Zanzibaru. 

 

 

"V souvislosti se šířením jihoafrické mutace zahajují laboratoře Elisabeth Pharmacon jako první v ČŘ testování všech vzorků ze svého odběrového centra na jihoafrickou i britskou mutaci, a to od 8.3.2021. Výsledek bude obsahovat informaci, zda vzorek obsahuje některou z mutací," pokračoval Šerý.

 

 

Uznávaný biolog rovněž vyzval ministerstvo zdravotnictví k úpravě podmínek ukončení karantény nebo izolace. "Chtěl bych znovu apelovat na ministerstvo, aby okamžitě zavedlo propouštění z karantény na základě negativního PCR testu, jinak se tu rozšíří jihoafrická mutace a přijde další vlna epidemie, kde ani očkovaní nebudou v bezpečí," varoval.

 

Vzorky s podezřením na jihoafrickou mutaci testují laboratoře po celém Česku. V zemi už se masově rozšířila britská varianta covidu-19, jejíž přenos je podle expertů rovněž mnohem rychlejší a snazší než u původního koronaviru.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o jihoafrické mutaci v brněnské školce:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz