Čeho dosáhl za 100 dní ve funkci?

Joe Biden přednesl svůj první projev na společném zasedání Kongresu

Petr Barták
Petr Barták
Aktualizováno 12:53
29.4. 2021 5:06
Téma:

Prezident USA Joe Biden přednesl před Kongresem strhující projev, ve kterém triumfálně prohlásil, že Spojené státy jsou "opět v pohybu" a vyzval k masivním investicícm v řádech bilionů dolarů na obnovu americké střední třídy a na nový život "zapomenutým" pracovníkům.

Prezident Joe Biden nepatří mezi radikální ideology, ale jeho cílem je mnohem víc než jen zvládnutí koronavirové situace a krize pracovních míst, kterou pandemie vyvolala. Přináší aktivismus a ambice snášet řešení nerovnosti v ekonomice, která pro miliony Američanů pracuje špatně. A podle průzkumu CNN zveřejněného ve středu většina Američanů schvaluje způsob, jakým Biden tuto práci zvládá, a tvrdí, že jeho priority jsou správné.

 

Biden v projevu chválil úspěch masového očkování proti covid-19 a v hlavním vysílacím čase řekl Kongresu a národu, že Američané se "za Ameriku vždy postaví". "Amerika je připravena ke startu," řekl. "Znovu pracujeme, znovu sníme, znovu objevujeme."

 

 

Biden, který slavil předvečer svého 100. dne v úřadu, označil spuštění očkování za jeden z "největších logistických úspěchů" v historii země. Apeloval na občany USA, že toto národní úsilí se nyní musí zaměřit na obnovu ekonomiky a boj proti nerovnosti s "největším plánem pracovních míst od druhé světové války". Poznamenal, že lidé z pracující třídy byli ignorováni, zatímco horní jedno procento bohatlo a že jeho plány jim nyní dají šanci.

 

“V ekonomice, která se rychle mění, se cítíte pozadu a zapomenuti. Dovolte mi, abych si s vámi promluvil přímo," řekl Biden, než slíbil Američanům "dobře placená pracovní místa, která nelze outsourcovat".

 

 

Ve všech aspektech televizního projevu v hlavním vysílacím čase Biden zopakoval svou téměř každodenní mantru, že "Amerika je zpět" – jak při zotavování se z koronavirové katastrofy, tak ve zklidňování turbulencí z Trumpovy éry.

 

Pokud jde o zahraniční politiku, zdůraznil návrat Washingtonu k mezinárodním partnerstvím, které Trumpovou vládou utrpěla. Mezi svými mnoha odkazy na úhlavního rivala Čínu prezident řekl, že zatímco Peking usiluje o nadvládu, USA vítají konkurenci, ale nehledají konflikt.

 

Pokud jde o domácí otázky, Biden přednesl zdlouhavý seznam plánovaných opatření, včetně policejní reformy, proimigrační reformy a kontroly zbraní – což jsou jedny z nejcitlivějších otázek americké politiky.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz