pomoc pro rodiče

Kdo může čerpat ošetřovné a jak dlouho? Vláda rozhodla, jak to bude!

Jana Maláčová - matka s dítětem
Zdroj: Getty Images, Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 13. 5. 2020
Téma:

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ve středu v Poslanecké sněmovně představila vládní návrh, na základě kterého by měli rodiče, kteří nemohou z vážných důvodů poslat děti do školy či školky, nárok na ošetřovné, a to až do 30. června. Poslanci večer návrh přijali.

Pozměňující návrh předložili vládní poslanci z ČSSD a ANO Kateřina Valachová a Aleš Juchelka. Mnistryně práce Jana Maláčová uvedla, že sociální demokracie ho plně podporuje. "Tento koaliční návrh sjednocuje postup nároku na ošetřovné u všech zařízení pro děti do 13 let," oznámila na půdě Sněmovny Maláčová.

 

Dočkají se tak konečně i rodiče dětí v mateřských školách, kteří původně neměli na ošetřovné nárok, pokud by se zařízení otevřelo a oni tam své dítě neposlali. Nicméně Maláčová upřesnila, že nárok na ošetřovné budou mít jen ti rodiče, kteří do školy či školky dítě nepošlou z vážných důvodů.

 

Vážné důvody vláda definuje zaprvé jako ohrožení zdraví dítěte nebo jiných členů domácnosti. Pokud tedy dítě nebo jeho příbuzný, se kterým žije, patří do rizikové domácnosti, má rodič právo ho neposlat do školy či školky a čerpat ošetřovné.

 

 

"Jako další důvod stanovujeme provozní důvody na straně školy, např. nedostatečnou kapacitu. Může se stát, že dítě nebude přijato do školy a školky z různých důvodů. I v těchto případech by měl nárok na ošetřovné platit," uvedla Maláčová.

 

Třetí skupinou jsou vážné důvody na straně rodičů. "Například nemožnost skloubit omezenou školní docházku (třeba tři hodiny denně) se zaměstnáním, kdy standardní pracovní doba je osm hodin denně," upřesňuje Maláčová.

 

Večer poslanci o návrhu hlasovali a schválili ho. Nyní zamíří do Senátu. Pokud bude přijat, pak rodič své důvody, proč dítě do školy nemůže poslat, uvede na předepsaném formuláři České správy sociálního zabezpečení v rámci měsíčního výkazu čerpání ošetřovného. Ukáže-li se, že na ošetřovné má nárok, bude ho moci čerpat zpětně od 1. května až do 30. června.

 

Od pondělka se školy otevřely například pro studenty posledních ročníků středních škol, aby se mohli připravit na maturitní zkoušky. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz