národní povstání

Kluci umírali každou chvíli, vzpomíná veterán! Před 75 lety povstali Slováci

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Aktualizováno 29.8. 2019 20:45
Téma:

Slovensko si ve čtvrtek připomnělo 75 let od Slovenského národního povstání. Hrdinové z 35 zemí se tehdy postavili na odpor fašistickému režimu. Na čtvrteční oslavy do Banské Bystrice dorazila i česká delegace v čele s Andrejem Babišem.

Pietní akty pro českou delegaci začaly položením věnců u památníku Slovenského národního povstání. Letošní oslavy slovenského národního povstání jsou těmi dosud největšími v dějinách státu. Hlavním bodem programu je vojenská přehlídka, které se zúčastní 1 500 vojáků.

 

Národní povstání patří k nejvýznamnějším událostem Slovenska, která vedla až k pádu fašismu na území státu. "Nejtěžší boje byly u Liptovského Mikuláše, kde padlo několik kluků z mojí roty, mladých, všechno od 18 do 25 let. Kluci umírali každou chvilku, ale mně se naštěstí povedlo zůstat zdravý," vzpomínal válečný veterán Josef Svoboda.

 

 


Na slavnosti do Banské Bystrice přijeli kromě českého premiéra předsedové parlamentních komor. Hlavní projev měla slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. "Vážení spoluobčané, jsem velmi vděčná, že dnes mohu poděkovat všem, kteří před tři čtvrtě stoletím v sobě našli tolik síly, odhodlání a odvahy, že se zbraní v ruce bojovali za správnou věc," promluvila na slavnosti.
 

 

Oslavy 75. výročí od Slovenského národního povstání jsou důležité z mnoha důvodů. Lidé při nich vzdali čest padlým hrdinům, připomněli si vítězství nad fašismem a zároveň i to, že když na historii zapomeneme, může se kdykoliv opakovat.

rod TN.cz