kauza Čapí hnízdo

Zastavení stíhání komentoval Babiš vyhýbavě. Uvidíme, co bude dál, řekl

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 13.9. 2019 20:52
Téma:

Pražské státní zastupitelství zastavilo stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných v kauze Čapí hnízdo. Rozhodnutí má možnost ještě zvrátit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Andrej Babiš se v pátek odpoledne vyjádřil k zastavení stíhání. "Neměl jsem zatím možnost mluvit s advokáty, nemám veškeré informace. Občané by mě měli hodnotit podle toho, co jsem udělal v politice. Nyní to nechci moc komentovat, uvidíme, co bude dál," prohlásil. Rozhodnutí podle něj není překvapením.

 

V pátek oznámil městský státní zástupce v Praze Martin Erazím zastavení stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo. "Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájemně v podnikání nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik," vysvětlil Erazím.

 

Takto se Andrej Babiš vyjádřil k rozhodnutí státního zastupitelství v kauze Čapí hnízdo: 

 

  

Podle Erazíma se státní zástupce Jaroslav Šaroch, který měl kauzu na starosti, dokázal vypořádat i se závěry zprávy OLAF, aniž by je rozporoval nebo pomíjel. "Po seznámení se s touto právní úvahou jsem si byl nucen položit otázku, zda já osobně bych za tohoto právního stavu na kohokoliv, podal obžalobu. Musel jsem si poctivě odpovědět, že nikoli," doplnil Erazím.

 

 

I kdyby se podle Erazíma nakonec ukázalo, že v roce 2008 Farma Čapí hnízdo nesplňovala definici pojmu "malý a střední podnik“, nepovažuje za možné komukoliv klást za vinu případné nesprávné posouzení právní otázky. "Proto jsem se v rámci aprobace ztotožnil s právním názorem dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha," řekl.

 

Co se v kauze může dít dál? Podívejte se na video:


"Rozhodnutí bude po nabytí právní moci předloženo bezodkladně nejvyššímu státnímu zástupci, který má možnost pravomocná rozhodnutí o zastavení trestního stíhání rušit," doplnil Erazím. Od doručení má nejvyšší státní zastupitelství tři měsíce na to, aby se vyjádřilo. Celé vyjádření státního zastupitelství ke kauze Čapí hnízdo si můžete přečíst zde.

 

Na sociálních sítích se již objevují první reakce politiků. "Městské státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání osob v kauze Čapí hnízdo. Po letech vyšetřování tak zcela změnilo názor na věc, což se děje v 1 procentu případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty. Je pravděpodobné, že celá věc nyní skončí na stole nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který může rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušit. Doufám, že Pavel Zeman obstojí a celou věc nestranně posoudí. Jde o důvěryhodnost státního zastupitelství a české justice," uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

 

Připomeňte si celou kauzu Čapí hnízdo:

 

K rozhodnutí státního zastupitelství se již vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura:

 

"Respektujeme rozhodnutí Městského státního zastupitelství, jakkoli se nám nemusí líbit. Justiční systém v České republice považujeme za nezávislý, nicméně soud by v tomto případě rozptýlil pochybnosti kolem kauzy Čapí hnízdo. Ty existují kvůli tomu, jakým způsobem se Babiš ke kauze vyjadřoval," míní předseda STAN Vít Rakušan.

 

 

Rozhodnutí státního zastupitelství příliš nepotěšilo Piráty. "Tvrzení, že Čapí hnízdo byla nezávislá firma, je neudržitelné. S názorem pana Šarocha se neztotožňujeme, vycházíme i ze závěru OLAF. Mezi holdingem a farmou proteklo 272 milionů. Vyčlenění farmy z holdingu bylo zjevně účelové a domníváme se, že by rozhodnutí mělo přezkoumat nejvyšší státní zastupitelství," napsal na svůj twitterový účet předseda strany Ivan Bartoš.

 

Podívejte se na vyjádření nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ke kauze Čapí hnízdo ze začátku měsíce:

 

TN.cz