Agrofert

Poslanci řešili Babišův audit. Bez překladu s tím byli hotovi rychle

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 17:39
17.12. 2019 16:06
Téma:

Sněmovní kontrolní výbor, který v úterý mimořádně zasedal ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, nemohl jednoznačně rozhodnout. Nemá totiž k dispozici českou verzi auditní zprávy Evropské komise, ale pouze anglickou, kterou úřady sice zatím oficiálně nezveřejnily, ale i tak se objevila na veřejnosti. Dle ní Babiš má dál vliv na holding Agrofert, i přes to, že ho vložil do svěřeneckých fondů. Sněmovní výbor debatu na toto téma přerušil do doby, kdy bude mít oficiální překlad.

Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo zemědělství mají českou verzi zprávy dodat kontrolnímu výboru bez zbytečného odkladu. Podle slov náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Daniely Grabmüllerové by měl mít výbor překlad v rukou o Vánocích nebo do Nového roku. Zároveň odmítla, že by kdokoli na ministerské úředníky vyvíjel nátlak.

 

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval vládu, aby minimalizovala škody, které vyplývají z auditní zprávy a ukončila konflikt zájmů předsedy vlády. Návrh ale neprosadil. Neuspěl ani Lukáš Černohorský (Piráti), který žádal, aby případné škody nehradili daňoví poplatníci, ale aby se neoprávněně čerpané dotace vymáhaly.

"Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřeneckých fondů," řekl ke střetu zájmů před časem Andrej Babiš.


Kalousek se shodl s Pavlem Bělobrádkem z KDU-ČSL, že konstatování o Babišově střetu zájmů už nic nezvrátí, jde aktuálně pouze o to, kolik peněz to bude stát Česko.

Podle členů výboru za ANO byla dnešní schůze ukvapená a předčasná. Vzhledem k tomu, že zpráva o auditu je tajná, nelze na jejím základě dle poslance Romana Kubíčka činit konkrétní závěry. Připomněl také pondělní jednání europoslanců a eurokomisaře pro rozpočet Johanesse Hahna. Hahn auditní zprávu neposkytl ani europoslancům, jelikož je až do skončení celého kontrolního procesu přísně tajná.


Jakmile kontrolní výbor obdrží český překlad auditní zprávy, mají tuzemské úřady dva měsíce na to, aby sdělily Evropské komisi, jak provedou doporučení ve zprávě obsažená.
 

TN.cz