odchod z území

Kurdové se stáhli ze severu Sýrie, hlásí USA! Opustili bezpečnou zónu

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 23.10. 2019 22:21
Téma:

Podle informací Spojených států Kurdové opustili sever Sýrie. Zprávu mělo potvrdit také turecké ministerstvo obrany. V opuštěném území má v plánu Ankara vytvořit bezpečnou zónu, kam budou mířit syrští uprchlíci.

Podle úředníků ze Spojených států se Kurdové rozhodli v úterý stáhnout z oblasti na severu Sýrie. Splnili tak důležité podmínky a turecké ministerstvo obrany vyloučilo další operace na tomto území, uvedlo BBC

 

Kurdské milice opustily podle USA oblast, kde chce Turecko vytvořit bezpečnou zónu. Ta by měla sloužit pro syrské uprchlíky. Oblast je dlouhá až 120 kilometrů. 

 

Prezident Donald Trump také oznámil, že poskytne syrské civilní obraně až 4,5 milionů dolarů (přes 103 milionů korun), informoval portál Euronews. Na svůj twitter také napsal nový vzkaz. "Zdá se, že se dějí dobré zprávy pro Turecko, Sýrii a Střední východ. Další zprávy přijdou později," uvedl Trump.

 

 

Turecká ofenzíva začala 9. října. Předcházelo jí rozhodnutí Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků z území. Od té doby zemřely desítky civilistů a tisíce lidí musely opustit své domovy. 

Podívejte se na pondělní reportáž TV Nova:

Související témata:
TN.cz