čínský koronavirus

Francie hlásí pátého nakaženého, Babiš zvažuje zákaz letů z Číny do ČR

Martin Klícha
Martin Klícha, Ema Klementová
Aktualizováno 30.1. 2020 22:55
Téma:

Světová zdravotnická organizace by měla ve čtvrtek rozhodnout o tom, jestli kvůli šíření smrtícího koronaviru vyhlásí celosvětový stav nouze. Virus si v Číně zatím vyžádal 170 životů, nakažených je téměř 7800. Andrej Babiš uvedl, že zvažuje navrhnout vládě dočasný zákaz letů z Číny do Česka. V Evropě se virus potvrdil u pacientů ve Francii, kde byl ve čtvrtek potvrzen pátý případ, Německu a Finsku. V Praze se objevilo osmé podezření na nákazu, testy u sedmi pacientů přítomnost viru vyvrátily, u posledního se zpracovávají.

Pražští hygienici od pátku evidují již osmé podezření na nakažení čínským koronavirem. K ověření nákazy byly vzorky odeslány do Státního zdravotního ústavu.

 

"Za uplynulých 24 hodin testem prošla jedna osoba, jejíž výsledek se nyní zpracovává. U sedmi dosud vyšetřených osob výsledky testů nákazu vyvrátily," informovala Hygienická stanice hlavního města Prahy.

  

Premiér Andrej Babiš na tiskovém briefingu při návštěvě Litvínova oznámil, že pokud se nic zásadního nestane, je připraven navrhnout vládě omezení leteckého spojení s Čínou. "Já samozřejmě uvažuji o tom, že pokud se něco zásadního nestane, protože Evropa zatím není až tak akční, tak bych navrhl vládě v pondělí, že bychom nějak dočasně zakázali veškeré lety z Číny," sdělil Babiš.

 

Čína se postupně ocitá v izolaci. Velké firmy ruší zahraniční cesty svých zaměstnanců do země. Největší britská letecká společnost British Airways zrušila s okamžitou platností všechny spoje s pevninskou Čínou. Stejně reaguje německá Lufthansa a také švýcarské a rakouské aerolinky. Rusko se rozhodlo kvůli šíření koronaviru uzavřít hranice s Čínou.

 

On-line reportáž

Koronavirus 2019-nCoV

22:10

Krajská nemocnice Liberec vyšetřovala ženu, která měla podezření na nakažení koronavirem. Výsledky testů byly negativní. Češka přišla do kontaktu s virem na školení v Německu, kde se nakazili od Číňanky čtyři Němci.

 

21:00

Světová zdravotnická organizace po čtvrtečním mimořádném zasedání krizového štábu vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Více informace ZDE.

20:15

Slovensko hlásí podezření na nákazu koronavirem. Do nemocnice v Žilině přišel muž, který se nedávno vrátil z Číny a objevily se u něj příznaky nové nemoci. Podle informací TV Markíza pacienta převezli v ochranných oblecích do Bratislavy.

 

Počet nakažených nejen v epicentru nákazy, kterým je čínské město Wu-chan, roste. Nemocných rychle přibývá i v metropoli Pekingu. Záhadný virus se šíří také v Evropě. Čtyři pacienti jsou v izolaci v Německu.

  

V Mnichově zatím panuje poměrně klid, ačkoliv sem do místní nemocnice převezli všechny pacienty, u kterých se koronavirus v Bavorsku potvrdil. Jejich stav ale není nijak vážný.

 

Podle agentury APTN byli mezi evakuovanými Japonci, které odvezli z Wu-chanu ve středu, dva lidé nakažení koronavirem. Navíc přitom předtím nevykazovali žádné symptomy nemoci.

   

Nakažení, které léčí v nemocnici v Mnichove, byli v kontaktu s desítkami lidí.

 

 

V České republice již několik lidí skončilo v nemocnici kvůli podezření na nakažení koronavirem. U žádného z nich se nepotvrdil.

 

Případné rušení přímých letů z Číny do Česka by mohlo podstatně zkomplikovat návrat čínských turistů, více informací přinesla Anežka Vrbicová:

 

 

Čeští politici hovořili o tom, zda zrušit lety do Číny, více se dozvíte v reportáži:

TN.cz