Je jich moc

Kvůli suchu se přemnožily vosy! Jejich bodnutí může být smrtelné

Téma:

Extrémní sucho posledních týdnů způsobilo, že se v Česku přemnožily vosy. Záchranáři za červenec evidují až trojnásobný nárůst bodnutí žihadly, než tomu bylo loni. Obzvlášť nebezpečné jsou pro alergiky, pro které může být i obyčejné vosí bodnutí smrtelné.

Malý létající hmyz, který kromě otravného bzučení, dokáže i zabíjet. Stačí jedna jediná vosa a může z toho být velký problém. "Mě vosa štípla pod oko, najednou hrozná reakce, začaly mi otékat rty, uzliny, začala jsem mít zimnici a po celém těle se mi objevila kopřivka," řekla TV Nova Soňa Vlaháčová, která  je alergická na jed, který se do těla dostává s vosím žihadlem.

 

"To vám zkolabuje celý organismus, začnete se dusit, protože vám otýká krk a může se zastavit i srdce," dodala paní Vlaháčová. Nepříjemné je to pro všechny - štípanec zabolí, zasvědí, ale zpravidla máte po chvíli pokoj. "Většinou se jedná o mírné zarudnutí v místě vpichu, trvá maximálně několik hodin," řekl Petr Bureš, mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje. Letos jsou vosy úplně všude. Nedají pokoj při obědě, na koupališti, ani v centru města.

 

 

"U těch vos jsme zaznamenali trojnásobný nárůst v porovnání s rokem 2014, měsícem červencem," dodal Bureš. "V prvním prázdninovém měsíci vyjížděl hasičský záchranný sbor ke 144 událostem na bodavý hmyz," uvedl Jan Rudolf, mluvčí HZS Ústeckého kraje.

 

Stejné je to v celé republice. Za přemnožení prý může horko a sucho. Zbavit se vos přitom není úplně jednoduché a může vás to stát pěkných pár štípanců. "Nejlepší rada je do toho hnízda nijak fyzicky nezasahovat, povolat služby, které to dokážou odstranit," dodal Rudolf.

 

"Pokud se chcete doma nebo zahradě zbavit vos, tak ideální jsou takovéto vosolapky, dovnitř se průchodem dostanou, ale ven už se kvůli rozpětí křídel nedostanou." Jestli jste nebo nejste alergici si můžete ověřit u vašeho lékaře, ten vás pošle na speciální vyšetření.

Související témata:
TN.cz