děti na prázdninách

Letní tábory nakonec odstartují dřív. Jaká opatření budou platit? PŘEHLED

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Jan Mareš
14.5. 2020 14:00
Téma:

Letní tábory pro děti letos budou a odstartují dokonce dřív, než se původně očekávalo - tedy za předpokladu, že se epidemiologická situace v Česku bude i nadále vyvíjet dobře. Uskutečnit se budou moci už od 27. června. Organizátoři nicméně počítají s omezeným provozem a přísnými hygienickými opatřeními.

O letních táborech se vedly dlouhé diskuze. Nejprve to vypadalo, že letos se vůbec neuskuteční, posléze se řešilo, kdy by měly odstartovat. Plánovalo se, že začnou až od července, nyní se však hygienici se zástupci organizátorů táborů domluvili na termínu 27. června. Řada škol totiž vyhlásí ředitelské volno, neboť konec školního roku vychází na úterý. Prázdniny tak spousta dětí bude mít právě už od soboty 27. června.

 

Konkrétní podmínky, za jakých se budou moci letní tábory uskutečnit, ještě nebyly představeny. Od středy o nich jedná Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) spolu s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Své závěry představí v pátek na tiskové konferenci ministerstvo zdravotnictví.

 

ČRDM nicméně televizi Nova popsala nástin opatření, o kterých s hygieniky diskutovala. Je zřejmé, že na táborech bude muset probíhat zvýšená dezinfekce prostor. Pravděpodobně budou zakázány návštěvy - rodiče tak za svými dětmi na tábor nebudou moci přijet. Omezené budou zřejmě i výlety. Obzvlášť přísná pravidla budou platit pro manipulaci s potravinami. Děti budou mít omezený pohyb v kuchyni.

 

 

Hygienička už rovněž upřesnila, jak to bude s počtem dětí na táborech. Původně se hovořilo o padesáti, nyní to však vypadá, že ve stanových táborech bude moci být dětí až sto. Do větších areálů, například s chatkami, bude moci přijet až 500 dětí. A v případě, že by se tam objevila nákaza koronavirem, celý tábor zřejmě úřady zavřou.

 

Ministerstvo zdravotnictví pravděpodobně doporučí, aby se putovní tábory, například vodácké, letos vůbec nekonaly. Důvodem je, že jsou neustále v pohybu a v případě nákazy by se velmi obtížně trasovaly kontakty.

 

A jak to bude s letními dovolenými? Například návštěvníci Karlových Varů budou mít možnost objednávat zlevněné pobyty. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz