Alexej Navalnyj

Lidé demonstrovali kvůli Navalnému. Policie jich zadržela okolo tisíce

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Aktualizováno 14:09
22.4. 2021 14:08
Téma:

Tisíce lidí se ve velkých městech napříč Ruskem přidaly k nepovoleným protestům proti věznění opozičního lídra Alexeje Navalného. Ten si už delší dobu stěžuje na bolesti zad a necitlivost nohou. Podle jeho lékařů by měl být okamžitě převezen na jednotku intenzivní péče.

Moskva, Petrohrad, Vladivostok. V ulicích velkých ruských měst bylo rušno. Asi 14 000 lidí, z toho 6000 jen v hlavním městě, se vydalo protestovat proti uvěznění a nedostatečné lékařské péči, kterou dostává opoziční aktivista Alexej Navalnyj.


Demonstrace se neobešly bez tvrdého zásahu těžkooděnců. Policie odvedla na služebny okolo tisícovky lidí. "Jsem proti tomu, aby v zemi, ve které žiji, byli političtí vězni. Nelíbí se mi, když někdo vraždí člověka a vysílá to živě, i když jen v textové podobě,“ stěžoval si účastník demonstrace Andrej.

 


Ruští opoziční lídři si přáli, aby středeční protesty byly největší za posledních několik let. Nakonec se ale v ulicích sešlo méně lidí, než tomu bylo před uvězněním ruského opoziční lídra.


Navalnyj ve vězení už několik týdnů drží hladovku. Jeho osobní lékaři mluví o vážných zdravotních komplikacích ohrožujících život. Navalnyj byl převezen do vězeňské nemocnice, kde lékaři prohlásili, že je v dobrém stavu. Jeho rodina ale poskytla odborníkům výsledky laboratorních testů, které naznačují, že nejznámější tvář ruské opozice je v kritickém stavu.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz