povinná karanténa

Další země zařadily Česko mezi rizikové státy kvůli šíření koronaviru

Téma:

Do Lotyšska se od dnešního odpoledne dostanou Češi pouze za podmínky, že nastoupí do povinné čtrnáctidenní karantény. Tu nelze nahradit negativním testem na nemoc Covid-19. Stejné opatření přijalo odpoledne i sousední Estonsko.

Estonsko a Lotyšsko se v pátek odpoledne přidaly ke Slovinsku. Všechny tři země vyřadily Českou republiku ze seznamu bezpečných států a zařadily ji do druhé kategorie zemí s potenciálním rizikem šíření nemoci Covid-19.

 

Rozhodnutí vlád uvedených zemí souvisí s vyšším výskytem nemoci v ČR v posledních dnech. Česká vláda se vůči tomu ohradila. Podle premiéra Babiše, ministra zahraničí Petříčka i ministra zdravotnictví Vojtěcha jde v Česku o lokální ohnisko na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Ve zbytku republiky žádné šíření nemoci zaznamenáno není.

 

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je postup zmíněných zemí pochopitelný. "Ten názor jejich je do jisté míry legitimní, protože je třeba říci, že my, když jsme vytvářeli ty různé zóny, tak jsme také nevycházeli z konkrétních dat uvnitř toho území," řekl TV Nova.

 

 

Pokud Češi budou v následujících dnech cestovat do jmenovaných zemí, čeká je zde povinná dvoutýdenní karanténa. Země pravidla upravují každý týden na základě vyhodnocení hygienických rizik.

 

V Česku včera přibylo 128 nakažených, Ve Francii, kterou společně s Českou republikou Slovinci přesunuli do žluté zóny, narostl počet nakažených o 659. Ze zelené zóny pak země vyřadila také sousední Chorvatsko, kde včera přibylo 81 nových případů.

 

V České republice je na sto tisíc obyvatel aktuálně 374 nakažených, v sousedním Rakousku jich mají jen 81. V Chorvatsku pak na 100 tisíc obyvatel s nemocí bojuje 150 lidí, ve Slovinsku 66.

 

Eliška Kopánková, tbc TN.cz