Blíže lunární základně. Vědci extrahují z Měsíce kyslík

Měsíc
Zdroj: NASA
Měsíc

Stavba stálé lunární základny je zase blíže. NASA našla použitelný způsob, jak získávat kyslík z měsíčních hornin.

Pokud kdy lidstvo vytvoří základnu na Měsíci, pak je jedním z největších problémů dostat na jeho povrch dostatek kyslíku. Transport plynu na tuto přírodní družici Země je extrémně drahým procesem.
 

Americká vesmírná agentura proto léta hledá nové způsoby, jak kyslík na Měsíci přímo vyrábět. Jednou z myšlenek je právě extrakce kyslíku z měsíčních kamenů.
 

Materiálový chemik Derek Fray z Univerzity v Cambridge vyvinul reaktor, který elektrochemickým procesem extrahuje z hornin kyslík. V rámci experimentů používal Fray náhražek měsíčních kamenů, které mu dodávali odborníci z NASA.
 

Jeho tři asi jeden metr vysoké reaktory dokáží vytvářet tunu kyslíku za rok. Na přípravu každých 1000 kilogramů plynu je však zapotřebí tří tun horniny.

Fray dodává, že jeho reaktory potřebují elektrickou energii 4,5 kilowatt, aby spolehlivě fungovaly. Počítá proto, že by systémy poháněly buďto solární farmy, nebo malá jaderná elektrárna na povrchu Měsíce.
 

Výzkumník a jeho tým rovněž spolupracuje s evropskou ESA na výrobě ještě většího reaktoru, který by se dal ovládat na dálku ze Země.
 

Rakety na kyslíku závisejí
 

Kyslík nepotřebují jen astronauti. Vhod přijde také jako palivo vesmírných lodí. Na hmotnosti raketového paliva se totiž tento plyn podílí hned 85 procenty. Jeho produkce přímo na Měsíci by umožnila lidem, aby dotankovali rakety při cestě k zákoutím našeho solárního systému.
 

"Lokálně vyráběný kyslík slibuje velké úspory nákladů. Je nezbytný pro spuštění robotických programů, které budou prozkoumávat blízký vesmír," míní chemický inženýr Jonathan Whitlow.


Organizace NASA a ESA výrazně podporují tento typ výzkumů. V roce 2008 NASA zvýšila cenu, který dostane tým za předvedení technologie, jenž získá pět kilogramů kyslíku z měsíčních hornin do osmi hodin, z 250 000 na rovný milion dolarů. Do dneška jej však nikdo nezískal.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

adr TN.cz