Už rozkvetly

Meruňky nebudou! Sady kosí tuhý mráz, na Šumavě bylo až -21 stupňů

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 24. 3. 2020
Téma:

Letošní úroda meruněk téměř nebude. Sady na jihu Moravy v těchto dnech totiž ve velkém kosí likviduje mráz. Meruňky jsou přitom v plném květu kvůli rekordně teplému březnu.

Teploty, které se v minulém týdnu šplhaly i nad dvacet stupňů Celsia, vystřídalo prudké ochlazení. Na horách znovu napadl sníh, v noci na úterý na Šumavě klesla teplota až k 21 stupňům pod nulou. Mráz ale zasáhl celou Českou republiku - včetně jihu Moravy, kde už rozkvetly meruňkové sady.

 

"Jakékoliv opatření proti mrazu, obzvlášť když ten mráz působí deset, dvanáct hodin, je málo efektivní, navíc velmi drahé," vysvětlil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

 

"Mrzlo i v nižších nadmořských výškách. Například na jižní Moravě jsme v minimech naměřili i v nížinách až minus pět stupňů Celsia," popsala Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

Proti takovým mrazům jsou sadaři bezmocní. Obdobný problém řešili společně s vinaři před třemi lety. To tehdy zachraňovali úrodu parafinovými svícemi a hořícími balíky slámy. Jenomže letos je mráz ještě tužší, navíc chladných nocí je podstatně víc.

 

 

"Je třeba si uvědomit, že ten mráz je tady avizován minimálně po dobu tří až pěti nocí a potom už jakékoliv ekonomické náklady na záchranu té úrody v řadě případů převyšují tu potencionální úrodu a tržbu," doplnil Ludvík.

 

Škody tak budou nejspíš obrovské. Průměrná úroda meruněk bývá kolem dvou a půl tisíce tun. Kolik se jich podaří zachránit, bude zřejmé zhruba do deseti dnů.

epa TN.cz