ztráta

Miliarda korun v mínusu! Česká pošta hospodařila loni se ztrátou

Česká pošta je poprvé v historii ve ztrátě. Její skutečná provozní ztráta za loňský rok přesáhla 1 miliardu korun. Podle vedení pošty nebo ministra vnitra by podniku pomohly vyšší platby státu za služby, které pro něj pošta vykonává. Ekonomové a ministerstvo financí však doporučují změnu struktury státního podniku.

Ještě v roce 2017 vykázala Česká pošta zisk ve výši 91 milionů korun. Za loňský rok ale poprvé po 25 letech hospodařila se ztrátou 275 milionů. Reálná provozní ztráta České pošty ale byla mnohem vyšší, přesáhla 1 miliardu. Negativní bilanci totiž zmírnilo započítání pohledávky vůči státu.


“Částka 800 milionů korun je kompenzace za roky 2013 a 2014, kterou jsme zaúčtovali, ale samozřejmě nemá ve skutečnosti s hospodařením roku 2018 nic společného,“ řekl generální ředitel České pošty Roman Schanner.


Kompenzace od státu dostává pošta za využívání jejích služeb. Ministr vnitra ale upozorňuje, že poplatek 500 milionů korun ročně je příliš nízký a Sněmovně navrhl jeho navýšení na 1,5 miliardy.

 


“Pozměňovací návrh umožňuje zvýšit platbu státu za takzvané univerzální služby tak, aby je pošta nemusela doplácet. Konkrétní výše platby, pokud zákon projde, bude záviset na jednání s Českou poštou a ministerstvem financí,“ prohlásil ministr vnitra a předseda strany Jan Hamáček (ČSSD).


Ekonomové ale místo zvyšování objemu peněz navrhují šetřit na provozních nákladech, zrušit by se prý mohly některé z více než tří tisíc poboček. “Proč zase hledat a šátrat v kase daňového poplatníka? Zcela by postačilo, aby těch poboček byly dva tisíce. To znamená, že by se tisíc poboček klidně zrušilo,“ okomentoval ekonom Lukáš Kovanda.

 


O revizi fungování pošty namísto navyšování peněz mluví i šéfka státní kasy. “Já jsem s panem generálním ředitelem jednala už dvakrát. A na každé té schůzce jsem ho vyzývala k tomu, aby předložil plán restrukturalizace. Ten jsem zatím neviděla,“ sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Podle generálního ředitele České pošty ale restrukturalizační plán existuje, státní podnik by se podle něj prý měl do kladných čísel vrátit nejpozději do roku 2022.
 

Šimon Pilek, rod TN.cz