Česká pošta

Lidé přišli na to, jak ušetřit při posílání balíků. Trik je jednoduchý!

Nový ceník České pošty naštval řadu zákazníků. Poslat sice malý, ale neforemný balík totiž vyjde výrazně dráž, než velkou zásilku. Poradíme vám, jak můžete jednoduše ušetřit. Cena za poslání balíku se totiž neodvíjí ani tak od hmotnosti, jako od velikosti nejdelší strany posílaného předmětu, a tak se v některých případech paradoxně vyplatí poslat větší krabici.

Nový ceník České pošty platí od 1. března. U balíků zohledňuje jeho nejdelší rozměr. A tak se vyplatí míč nebo různé dlouhé předměty zabalit do větší krabice.

Řadu návodů si lidé začali sdílet na internetu:

Zkusili jsme poslat klasickou šišku salámu zabalenou dvěma různými způsoby a zjistit tak, kolik bude odeslání těchto balíků stát. Jednu šišku salámu jsme zabalili pouze do černé fólie, zatímco tu druhou do krabice. A protože doporučený balík může mít při základní ceně až 2 kilogramy a běžný balík dokonce 10 kilogramů, do krabice jsme kromě salámu přidali ještě další předměty.

"Na hmotnosti nezáleží, protože od 1. března tohoto roku jsme přešli od váhových kategorií na rozměrové. Pro Českou poštu není ani tak zásadní, kolik ty konkrétní balíky váží, ale jak jsou rozměrné," sdělil tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Související obsah

Ve výsledku tak má první zásilka nejdelší rozměr strany 45 cm a spadá tak do velikostní kategorie M, zatímco krabice má nejdelší stranu 35 cm a tím pádem se řadí do levnější kategorie S. Tomu odpovídají i ceny. Za odeslání salámu bez pevného obalu doporučeně jsme zaplatili 135 korun, zatímco za salám ve velké krabici nás stál 99 korun.

"V případě, že jste to posílali zabalené v černé fólii, tak tam je ještě příplatek za nestandardní rozměr, za tu černou fólii, protože třídící stroj, který distribuuje balíky dále, má problém se čtením adresních údajů," dodal Vitík.

Související obsah

Až tedy příště budete posílat balík, nezapomeňte ho správně zabalit, protože my jsme jen umístěním salámu napříč do krabice ušetřili 36 korun.

zam, gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz