Jednání vlády

Část Čechů čeká plošné testování na covid, děti se do školy zatím nevrátí

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Kateřina Sejková
27.10. 2020 13:18
Téma:

Vláda se na mimořádném zasedání dohodla, že požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc. Schválila také plošné testování v domovech pro seniory, které ale bude dobrovolné. Ministr zdravotnictví oznámil, že v pondělí se děti do škol rozhodně nevrátí.

"Vláda právě schválila plošné preventivní testování antigenními testy v pobytových sociálních službách. Testy nakoupí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Jsou rychlé, cenově dostupné a případná pozitivita bude potvrzena PCR testem," oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

Plošné testování povinné nebude. "Jdeme cestou dobrovolného testování," upřesnil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Je to cíleno nejprve na 80 - 100 tisíc klientů sociálních zařízení, jako jsou domovy pro seniory, a stejný počet personálu, který se o ně stará. Plošné testování se tak aktuálně týká zhruba 200 tisíc lidí.

 

"Budeme testovat i zařízení zdravotnická. Komunikujeme i s hospodářskou komorou, snažíme se nastavit testování v podnicích. Ty by se na financování spolupodílely," dodal Prymula.

 

 

Vláda se na zasedání dohodla i na tom, že Poslaneckou sněmovnu požádá o prodloužení nouzového stavu, který v Česku zatím platí od 5. října do 3. listopadu. Pokud poslanci přistoupí na prodloužení, bude platit do 3. prosince.

 

Letos ho vláda vyhlásila již podruhé. Kabinet může nouzový stav prodloužit jen po předchozím schválení poslanci. Ti návrh vlády musejí projednat nejpozději do pátku 30. října.

 

Na tiskové konferenci ministr zdravotnictví rovněž oznámil, že se žáci 2. listopadu do škol rozhodně nevrátí. V pátek by vláda měla oznámit termín, kdy by se děti mohly vrátit. Čísla podle Prymuly ještě stále neklesají a záleží na tom, jaké budou nárůsty během tohoto týdne. "Nemůžeme ale v pátek ohlásit, že se v pondělí znovu otevřou školy," vysvětlil.

 

 

Mimořádný stav zákonodárcům umožňuje zavést přísnější opatření, a to včetně plošných, která za běžného stavu není možné ihned uvést do praxe. Řada politiků ve svých vyjádřeních připustila, že bez prodloužení nouzového stavu se vláda neobejde.

 

Nouzový stav smí vláda vyhlásit na 30 dní a pro konkrétní území. S koncem nouzového stavu končí také platnost krizových opatření – pokud je kabinet bude chtít zachovat, je třeba projednat jejich uzákonění.

 

Celou tiskovou konferenci můžete sledovat ZDE:

 

Od středy začínají platit nová opatření, která vláda ohlásila na pondělní tiskové konferenci. Na celý záznam se můžete podívat zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz