TISKOVÁ KONFERENCE

Koronavirus je velká příležitost, shodli se odborníci s ministrem školství

Robert Plaga - zvláštní školy
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 13:17
3.11. 2020 11:33
Téma:

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO) se v úterý zúčastnil konference, která se věnovala aktuální situaci ve školách. Podle ředitele pražské školy Radka Sáblíka je to pro české školství velká příležitost.

Tiskové konference se účastnil ministr Robert Plaga, viceprezidenti Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková a Jan Rafaj, výkonný ředitel T-Mobile Czech republic Juraj Bóna, expert na digitalizaci školství a ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík a generální ředitel Cisco Systems Czech republic Michal Stachník.

 

Podle ředitele Sáblíka je distanční výuka velkou příležitostí. Školy podle něj podmínky a vybavení většinou mají. Liší se ale přístup ředitelů, někteří podle něj nemají dostatečnou odvahu. Ministerstvo by proto mělo na školy tlačit a pomáhat jim. Mělo by ukazovat příklady dobré práce a nelakovat věci na růžovo. 

 

"Teď je šance udělat něco s českým školstvím," uvedl ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík.

 

Ministr Plaga ale upozornil na velké sociální rozdíly mezi žáky a na nutnost vzdělávat učitele. Mluvil také o tom, že online výuku nelze dělat stejně jako výuku ve školách. Je také podle něj důležité přistupovat k dětem individulně podle situace v rodině. 

 

Zopakoval také, že návrat dětí do 1. stupňů základních škol je naprostá priorita. "I za cenu nějakých tvrdších opatření," řekl ministr. Uvedl také, že se již začíná řešit, jak budou příští rok probíhat příjimací zkoušky a maturity. Slovo ale podle ministra Plagy bude mít i ministerstvo zdravotnictví. 

 

Odborníci na konferenci kritizovali i chválili některé kroky ministerstva školství. Předkládali také návrhy na pomoc. Například společnost T-Mobile poskytne školám 20 tisíc datových SIM karet.

 

Podle Jana Rafaje krize ukázala velkou nutnost výuky matematiky a logického myšlení. Nechápe ale například proč žáci nyní nemůžou vykonávat odbornou praxi ve firmách. Na to Robert Plaga odpověděl, že ministerstvo chce její rychlý návrat. Rozhodnutí je ale na ministerstvu zdravotnictví. 

 

Tiskovou konferenci na téma "Návrat dětí do škol, nebo škola doma?" pořádal Svaz průmyslu a obchodu.

TN.cz