Zákeřná nákaza

V Británii zůstalo v karanténě osm letadel, lidé měli příznaky koronaviru

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová, Regina Zajícová
Aktualizováno 20:17
14.2. 2020 7:00
Téma:

Počet nakažených se za jeden den zvýšil o pět tisíc, obětí o 121. Přesto ale Světová zdravotnická organizace svět uklidňuje. Kromě Číny prý k rychlému šíření nemoci nedochází. Jedinou výjimkou je výletní loď v japonském přístavu. Tam se nemoc potvrdila u 219 lidí. A podezření na koronavirus hlásili slovenští lékaři.

V nemocnici v Nitře na Slovensku leží muž, který se před nedávnem vrátil z Thajska. Na dovolené měl dávat první pomoc ženě z Asie, která omdlela. Muž má vysoké horečky a další příznaky koronaviru, informoval portál tvnoviny.sk.

 

"Věnuje se mu vyčlěněný personál, přičemž jsou zajištěny všechny opatření na ochranu zdravotnického personálu a ostatních pacientů. Ráno kolem páté hodiny ranní byly pacientovy vzorky odeslány na Úřad veřejného zdraví do Bratislavy, pacient je ve stabilizovaném stavu," řekla mluvčí nemocnice Tatiana Timková. Kolem půl páté odpoledne se muž dozvěděl pozitivní zprávy. Koronavirus se u něho nepotvrdil. 

 

On-line reportáž

Epidemie koronaviru

18:15

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nejednala s Japonskem ohledně konání letních olympijských her v době epidemie koronaviru. "V této fázi nedošlo k žádné konkrétní diskuzi, ani k žádnému konkrétnímu rozhodnutí ohledně těchto masových událostí," řekl výkonný ředitel Mike Ryan. 

17:45

Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO), vyzývá ke globální solidaritě v boji proti koronaviru. Podle něho svět nevyslyšel výzvu na podporu lidem, kteří pomáhájí v Číně bojovat s nákazou. O víkendu také vyšle tým WHO do Číny. 

17:15

Němec, který byl na dovolené na Kanárských ostrovech, nemá koronavirus. V karanténě byl několik dní a celkem mu lékaři udělali dva testy. 

 

Ve Velké Británii zase letiště v Heathrow dala do karantény až osm letadel kvůli podezření na koronavir. "Bylo nám řečeno, abychom zůstali sedět, dokud na palubu nepřijdou úředníci. Kapitán nám řekl, že sedm dalších letů řešilo podobnou situaci," řekl jeden z cestujících portálu Metro

 

Už druhý týden je více než 3,5 tisíce cestujících uvězněných na obří výletní lodi Diamond Princess v jokohamském přístavu. Ani přísná karanténa, kdy pasažéři nesmí vycházet z kajut, ale nezastavila šíření viru Kovid-19. Nákaza se tu potvrdila už u 219 lidí.


"Pokud by se koronavirus na lodi začal rychle šířit, museli by všichni pasažéři loď opustit. Zatím tam ale stále mohou zůstat - mají dost prostoru i zásob," uvedl japonský epidemiolog Omi Šigeru. Během pátku budou moci loď opustit lidé starší osmdesáti let, u kterých testy nákazu vyloučily.

 

 

Více než dvě tisícovky lidí z výletní lodi Westerdam naopak slaví. Po dvou týdnech mohli vstoupit na pevnou zem. Plavidlo odmítlo od začátku měsíce přijmout několik zemí, a to i přesto, že se nákaza na lodi nepotvrdila. Útočiště našla až v Kambodži.

 

Spojené státy kritizují Čínu za nedostatek informací i odmítnutí nabídky vyslat do země americké experty. V Číně záhadně zmizeli už tři novináři, kteří o epidemii informovali.

 

Pacienti s příznaky koronaviru tančili na nemocničních chodbách:

 

Ve čtvrtek oznámilo Japonsko první oběť koronaviru. Zemřela 80letá žena, která žila v Kanagawě. Ta se nachází jihozápadně od Tokia. Lékaři diagnózu potvrdili až po její smrti. Přesto se však nepotvrdila jakákoli spojitost s čínskou provincií Chu-pej.


Podle BBC vyslovilo americké ministerstvo zahraničí znepokojení kvůli ohnisku viru v Severní Koreji. KLDR totiž nepodává informace.

 

Česká republika vyslala humanitární pomoc do Číny. Více se dozvíte v následující reportáži:

Související témata:
ls TV Nova