Extrémní výrok

Muslimové mají právo na zabíjení Francouzů, řekl expremiér Malajsie

Mahathir Mohamad
Zdroj: Profimedia
Bývalý premiér Malajsie Mahathir Mohamad
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
29.10. 2020 21:44
Téma:

Muslimové mají právo zabíjet miliony Francouzů. Po teroristickém útoku v Nice, při kterém zemřeli tři lidé, to na twitteru napsal bývalý premiér Malajsie Mahathir Mohamad. Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona označil za primitiva a necivilizovaného člověka.

Bývalý malajský předseda vlády Mahathir Mohamad šokoval veřejnost prohlášení o právu muslimů zabíjet Francouze. Napsal to na twitter krátce po útoku v Nice, při kterém zemřeli tři lidé. Jedné oběti 21letý útočník z Tuniska sťal hlavu.

 

"Muslimové mají právo naštvat se a zabíjet miliony Francouzů v odplatě za jejich masakry z minulosti. Jako celek ale muslimové zákon oko za oko, zub za zub dosud neuplatnili. Muslimové ne. Takže Francouzi by také neměli," napsal Mathathir ve svém příspěvku, na nějž upozornil portál aljazeera.com.

 

Sociální síť ho odmítala smazat, označila ho pouze varovným symbolem. Po naléhání francouzských představitelů nakonec stáhl část, ve kterém Mathathir obhajuje zabíjení Francouzů.

 

 

Čtvrteční útok se odehrál v dopoledních hodinách nedaleko baziliky Notre-Dame v centru Nice. Pachatel křičel Alláhu akbar, což v arabštině znamená Bůh je veliký. V dalším francouzském městě Avignonu zastřelili policisté muže, který tam ohrožoval kolemjdoucí nožem. 

 

 

Už před dvěma týdny zavraždil na pařížském předměstí 18letý Čečenec francouzského učitele, také mu uřízl hlavu. Krátce předtím přednášel ve škole o svobodě slova a žákům ukazoval karikatury proroka Mohameda. Jakékoliv jeho vyobrazení považují muslimové za urážlivé. Vrah ale k jeho žákům nepatřil ani školu v minulosti nenavštěvoval.

 

Starosta Nice označil čtvrteční útok za teroristický čin. Francouzský prezident Emmanuel Macron povolal do ulic další vojáky. V zemi platí nejvyšší stupeň varování před terorismem.

 

 

Mahathir, který stál v čele Malajsie dlouhých 24 let, o Macronovi prohlásil, že je "velmi primitivní" a že se "nechová civilizovaně". 

 

Vrátil se i k vraždě učitele. "Protože jste obvinili všechny muslimy a islám jako náboženství za něco, co má na svědomí jeden naštvaný člověk, muslimové mají právo za to Francouze potrestat," prohlásil Mahathir. Francouzi by se prý měli naučit nezraňovat city druhých.

 

Jiné osobnosti z řad muslimů nebo islámské organizace ale teroristický útok v Nice odsoudily, třeba Francouzská rada muslimské víry (CFCM) nebo velký imám univerzity Al Azhar. Za extremistický považuje útok i Saúdská Arábie. V tamějším městě Džidda ve čtvrtek pobodali muže z ochranky konzulátu Francie.

 

  

Macron považuje vraždění za útok na svobodu slova, která patří k základním francouzským hodnotám. Podle svých slov hodlá zdvojnásobit snahy o jejich podkopávání. I další představitelé země dlouhodobě hájí právo na publikování karikatur.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o sérii teroristických útoků ve Francii:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz